Czy ludzie zabiją setki tysięcy rekinów, aby wyprodukować szczepionki przeciw COVID-19?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Grupa przyrodników troszcząca się o rekiny poważnie obawia się, że ponad 500 tys. tych zwierząt może zostać zabitych w celu uzyskania potencjalnych szczepionek. Okazuje się, że skwalen, naturalnie występujący węglowodór triterpenowy, po raz pierwszy odkryty w wątrobie rekina w 1916 roku, jest częścią niektórych potencjalnych szczepionek przeciwko COVID-19.

 

Brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline wykorzystuje obecnie skwalen z wątroby rekina do tworzenia szczepionek przeciw grypie. Firma podała w maju, że zamierza wyprodukować miliard dawek związku do potencjalnego zastosowania w szczepionkach przeciwko koronawirusowi.

 

Shark Allies, kalifornijska grupa obrońców rekinów, szacuje, że zaszczepienie wszystkich osób na świecie jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19 zawierającej skwalen wymagałoby śmierci około 250 tys. rekinów, ale liczba ta podwaja się, jeśli każda osoba potrzebuje dwóch zastrzyków.

 

Jednocześnie przedstawiciele firmy opracowującej szczepionkę powiedzieli, że firma „zobowiązuje się do przestrzegania zasad ochrony środowiska i bada możliwość wykorzystania alternatywnych źródeł surowców, gdy tylko będzie to możliwe”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj