Czy miód jest właściwą alternatywą dla cukru?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Miód i cukier to dwie z najczęściej stosowanych substancji słodzących. Ich używanie jest zwykle uwarunkowane preferencjami smakowymi, jednak miód jest uznawany za zdrowszy wariant. Skąd takie przekonanie?  

 

Miód i cukier są węglowodanami składającymi się z dwóch rodzajów cukru: glukozy i fruktozy. Fruktoza znajdująca się w substancji słodzącej jest metabolizowana przez wątrobę i może powodować między innymi otyłość, cukrzycę oraz stłuszczenie wątroby.

 

Cukier składa się w 50% z fruktozy i w 50% z glukozy. Z kolei miód zawiera 40% fruktozy i 30% glukozy. Reszta miodu to na przykład woda, pyłek kwiatowy, witaminy oraz minerały. Sprawia to, że cukier posiada wyższy indeks glikemiczny od miodu. Jednak to miód ma nieco więcej kalorii niż cukier i obie substancje słodzące mogą powodować przyrost masy ciała, jeśli są nadużywane.

 

Skład miodu różni się w zależności od pochodzenia nektaru zebranego przez pszczoły. Może zawierać śladowe ilości pyłku kwiatowego, a także aminokwasy, przeciwutleniacze, enzymy, minerały oraz witaminy. Niektóre badania wskazują, że im ciemniejszy miód, tym więcej zawiera przeciwutleniaczy.

Dowiedziono, że miód jest naturalnym sposobem na załagodzenie kaszlu u dzieci. W badaniu z 2007 roku stwierdzono, że dzieci z zapaleniem oskrzeli, którym podawano miód, wykazały zmniejszenie objawów. Warto jednak zaznaczyć, że korzyści te były niewielkie.

 

W niektórych badaniach wykazano także, że spożywanie miodu może zmniejszać objawy sezonowych alergii. Działanie to wynikało prawdopodobnie z obecnych w miodzie przeciwutleniaczy, a zatem jego działaniu przeciwzapalnym oraz wprowadzaniu do organizmu niewielkich ilości alergenów.

 

Miód jest także łatwiejszy do strawienia dla organizmu. Ponieważ pszczoły dodają do miodu enzymy - cukry w nim zawarte są już częściowo rozbite, co ułatwia ich strawienie.

 

Jedna łyżka miodu zawiera 64 kalorie, w przypadku cukru jedna łyżka to 49 kalorii. Miodu nie powinno podawać się niemowlętom poniżej 12 miesiąca życia, ponieważ może on powodować zatrucie zagrażające życiu. Należy pamiętać, że miód ma takie same efekty, jak cukier wobec stężenia glukozy we krwi. Jest to szczególnie problematyczne dla osób z cukrzycą oraz opornością na insulinę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj