Czy mówienie do samego siebie jest zdrowe?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Cel mowy to komunikacja z innymi ludźmi. Nic więc dziwnego, że mówienie do samego siebie wygląda niepokojąco, jak halucynacja. Mimo to wiele osób mówi do samego siebie, nie tylko w myślach, ale też na głos.

 

Wewnętrzna rozmowa jest bardzo zdrową praktyką, odgrywając szczególną rolę w utrzymywaniu ludzkiej psychiki w dobrej kondycji. Pomaga w organizowaniu myśli, planowaniu działań, zapamiętywaniu ważnych spraw oraz kojeniu emocji. Innymi słowy, pomaga w autokontroli.

 

W pewnym eksperymencie badacze poprosili uczestników badania o powtarzanie głośnych dźwięków podczas wykonywania zadań. Ponieważ nie jest możliwe mówić o dwóch rzeczach, uczestnicy nie mogli mówić sobie co robić w każdym zadaniu, co znacznie utrudniło ich wykonywanie.Badania wykazały, że rozmawianie ze sobą nie jest jedynym sposobem na kontrolowanie zachowania, ale jest ono preferowane oraz domyślnie używane. Może jednak stać się także źródłem problemów, na przykład trudności z zasypianiem. W takim przypadku może pomóc na przykład czytanie książki, które tłumi wewnętrzne monologi i relaksuje umysł.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj