Czy można umrzeć od złamanego serca?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nadmierny stres psychiczny może złamać zabezpieczenia systemu odpornościowego i zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby. Zawód miłosny lub strata bliskiej osoby może także wywołać przypływ adrenaliny do mięśnia sercowego, co skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

 

Silny stres powoduje, że dolna komora serca jest rozdmuchiwana jak balon, a objawy zewnętrze często wiązane są z zawałem serca, poprzez bóle w klatce piersiowej oraz duszności. Zespół takotsubo jest inaczej nazywany zespołem złamanego serca.

 

Mimo, że zjawisko jest stanem tymczasowym i serce może powrócić do swojego regularnego kształtu po odpowiednim leczeniu, to śmiertelność w tym przypadku wynosi około 4-5 %.

Dr Alexander Lyon, kardiolog z Royal Brompton Hospital w Londynie, wyjaśnia – „Atak serca oznacza zablokowaną tętnicę wieńcową, ale w tym stanie tetnice są otwarte i dopływ krwi nie jest niczym wstrzymany. Różnica jest widoczna w komorach sercowych, które są nadęte jak głowa ośmiornicy takotsubo, stąd nazwa schorzenia”.

 

Kardiolog ocenia, że w Wielkiej Brytanii około 2 % zakładanych „zawałów serca” każdego roku jest w rzeczywistości wynikiem zespołu takotsubo.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj