Czy można zajść w ciążę podczas niepłodnych dni?

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Każda kobieta ma okresy płodności i niepłodności w trakcie swojego naturalnego cyklu miesiączkowego. Choć kobieta owuluje tylko przez jeden dzień, uznaje się, że jej płodność trwa przez około tydzień przed owulacją. Zrozumienie objawów i momentu występowania owulacji może pomóc w obliczaniu dni płodnych.

 

Przeciętna kobieta ma 28-dniowy cykl miesiączkowy, jednak odstępstwa są dość powszechne. Pierwszy dzień miesiączki uznaje się za pierwszy dzień cyklu. Po menstruacji szyjka macicy jest zaczopowana gęstym śluzem. Następnie rosnący poziom estrogenu stymuluje rozrost błony śluzowej macicy, a wzrost stężenia hormonu luteinizującego (LH) prowadzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa (czyli do owulacji) oraz do uwolnienia komórki jajowej do jajowodu.

 

Czas
Podczas 28-dniowego cyklu miesiączkowego u kobiety w pierwszym tygodniu występuje menstruacja. W tym czasie jest ona niepłodna. Jednak w następnym tygodniu występuje najbardziej płodny okres w całym cyklu. Jajeczko jest uwalniane jeszcze pod koniec tego tygodnia. Ostatnie dwa tygodnie cyklu są znów niepłodne.

 

Po owulacji progesteron blokuje następną owulację. Jajeczko żyje przez około 12 do 24 godzin, jeśli nie zostanie zapłodnione w tym czasie - obumiera, a kobieta wchodzi w kolejny okres niepłodności - fazy lutealnej. U niektórych kobiet, w zależności od długości i regularności cyklu - termin owulacji może się zmieniać i/lub opóźniać. Dla tych kobiet kontrolowanie objawów płodności jest szczególnie ważne.

 

Dni bezpłodne
Gdy występuje miesiączka, do owulacji pozostaje jeszcze kilka dni. Jednak im dalej od dnia jej wystąpienia, tym większe prawdopodobieństwo, że plemniki mogą przeżyć do chwili, gdy jajeczko zostanie uwolnione. Niespodziewana ciąża może wystąpić, gdy stosunek miał miejsce w pierwszych dniach po miesiączce, gdy wystąpiły już pierwsze objawy płodności. Po wystąpieniu owulacji, gdy jajeczko nie zostanie zapłodnione - obumiera, a wzrost progesteronu hamuje kolejną owulację. Zajście w ciążę w tym czasie jest bardzo mało prawdopodobne.

 

Dni płodne
Po menstruacji kobieta jest w najbardziej płodnym okresie, który trwa zwykle przez kilka dni. W tym czasie stosunek seksualny może spowodować zajście w ciążę. Mimo, że owulacja trwa zaledwie jeden dzień, uznaje się, że kobieta pozostaje płodna przez kilka dni przed jej wystąpieniem, gdyż śluz szyjki macicy w tym czasie ułatwia migrację plemników. Największe szanse zajścia w ciążę występują 2-3 dni przed owulacją oraz 12-24 godziny po wystąpieniu owulacji. Warto jednak przypomnieć, że plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety nawet do siedmiu dni. Nawet jeśli nie odbędzie się stosunku płciowego w dniu samej owulacji, niektóre plemniki mogą przeżyć i może dojść do zapłodnienia świeżo uwolnionego jajeczka. Po około jednym dniu przebywania w jajowodzie jajeczko obumiera, jeśli nie zostało zapłodnione. Od tego momentu kobieta pozostaje w fazie niepłodności, aż do rozpoczęcia następnego cyklu.

 

Podsumowanie
Konsekwentne sprawdzanie temperatury ciała i zmian w śluzie szyjki macicy w trakcie trwania cyklu miesiączkowego, może pomóc w określeniu najbardziej płodnych dni. Podczas owulacji wzrost stężenia progesteronu powoduje podwyższenie podstawowej temperatury ciała (PTC) o około 0,4-0,5°C. Najbardziej płodny okres w życiu kobiety przypada właśnie na siedem dni przed tym skokiem temperaturowym. W tym czasie można również zaobserwować, że śluz szyjki macicy staje się będzie śliski, elastyczny i jasny, chroniąc spermę i pomagając jej w dotarciu do uwolnionego jajeczka. Sprawdzanie śluzu co najmniej raz dziennie, również pomoże upewnić się, czy dni aktualnego cyklu mogą być płodne. Więcej dowiecie się także na stronie http://leczymysie.pl/dni-plodne-kalendarzyk/

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika patrycja

gorąco polecam komputer cyklu

gorąco polecam komputer cyklu cyclotest myway świetnie wylicza dni płodne i niepłodne u mnie się sprawdza.

 

0
0
Portret użytkownika Miki

Moi drodzy uzywajcie sobie po

Moi drodzy uzywajcie sobie po 6 , 9 razy dziennie i nie bedziecie mieli klopotu
w ciagu 3 miesiecy zostaniecie rodzicami
Jak mowi przyslowie sex to zdrowie i zchudniecie przy tym min. 10 kg 
wiec po co biegac jak mozna w tak mily sposob schudnac i jaka przyjemnosc

0
0
Portret użytkownika abc

ja jeszcze słyszałam o jakimś

ja jeszcze słyszałam o jakimś czynniku z astrologii, chyba wpływ księżyca, oprócz normalnego cyklu, badał go czeski lekarz, to było naprawdę ciekawe

0
0
Portret użytkownika anita

Jak sama nazwa wskazuje w dni

Jak sama nazwa wskazuje w dni niepłodne nie może dojść do zapłodnienia. Kobiety, które twierdzą ze zaszły w okresie niepłodnym po prostu źle go wyznaczyły. Owulacja moze się przecież przesunąć. Warto dlatego powierdzać sobie własne interpretacje np mikroskopem owulacyjnym na ślinę.

0
0
Portret użytkownika WR

Ale bywają i inne czynniki

Ale bywają i inne czynniki mogące wywołać powtórne lub w innym czasie owulację /choroba,silne podniecenie itp/ znan lekarza z czwórką dzieci metoda ochronna mierzenie temperatury zawiodła ale ma szczęśliwą dużą rodzinę .

0
0

Skomentuj