Czy muzyka może pomóc pacjentom ze stwardnieniem rozsianym?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Liczne badania naukowe wskazują na wpływ muzyki na poprawę ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Kolejne badania wskazują na to, że muzyka może mieć korzystny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

 

Stwardnienie rozsiane jest nieuleczalną chorobą autoimmunologiczną, która uszkadza otoczkę mielinową neuronów w mózgu oraz w rdzeniu kręgowym. Obecnie są dostępne lekarstwa, które są w stanie poradzić sobie z wieloma objawami stwardnienia rozsianego, na przykład z problemami w chodzeniu, depresją, zmęczeniem oraz odczuwanym bólem.

 

Stowarzyszenie The National Multiple Sclerosis twierdzi, że najbardziej dotkliwym objawem choroby jest spastyczność. Nowe badania naukowe wskazują, że rytmiczna muzyka może pomóc pacjentom borykającym się ze skurczami, ponieważ doświadczają oni większego odprężenia, a także poczucia równowagi.

Raport z 2012 roku przygotowany przez Departament Opieki Zdrowotnej Chirurgii Stacjonarnej w Stanach Zjednoczonych potwierdza tę tezę. Programy rehabilitacyjne, w których pacjenci uczą się dopasowywać do powtarzających się działań motorycznych (takich jak ćwiczenia rąk i stóp), nadzorowane przez komputerowo wyliczany rytm, poprawiają koordynację, koncentrację oraz wytrzymałość fizyczną pacjentów. Ulgę od objawów stwardnienia rozsianego może powodować także akupunktura oraz joga.

 

Muzyka zdaje się także łagodzić ból, docierając do głębszych struktur w mózgu. Muzyka dosłownie uspokaja nerwy pacjentów, a wyniki badań na ten temat przedstawiono podczas Music and Brain Symposium w Nowym Jorku w 2009 roku. Słuchanie muzyki uspokaja tętno, obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj