Czy nadciąga koniec przerzutów nowotworowych?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowotwory są jednymi z największych zabójców na świecie. Od dekad najtęższe głowy medycyny próbują pokonać raka, który póki co nadal w wielu wypadkach wygrywa z ludzką wiedzą. Być może jednak nadchodzi przełom.

Zespół naukowców, pod kierunkiem prof. Yibina Kanga, po ponad 15-tu latach badań, zidentyfikował gen, odpowiedzialny za umożliwianie komórkom nowotworowym naciekania innych tkanek. Proces ten znany jest jako „przerzuty”.

Za wyjątkową śmiertelność u chorujących na różne odmiany raka, odpowiedzialny jest gen MTDH. Wyeliminowanie go jest niezwykle istotne z punktu widzenia walki z najczęstszymi chorobami nowotworowymi. Na całe szczęście, nie jest on ważny dla funkcjonowania zdrowych komórek ludzkiego organizmu, zatem usunięcie go nie wywoła licznych, niepożądanych skutków ubocznych.

Dzięki temu odkryciu będzie można z o wiele większą skutecznością leczyć ludzi, którzy do tej pory z powodu wystąpienia przerzutów, nie mieli wielkich szans na przeżycie. Eksperymenty na myszach wykazały, że wyłączenie genu MTDH blokowało przerzuty w przypadku raka piersi, raka prostaty, raka płuc, raka jelita grubego i raka wątroby.

Zatem gen ten występuje w większości głównych ludzkich nowotworów i jest sprawcą ekspansji raka w ludzkim organizmie. Wyłączenie go nie wpłynęło negatywnie na rozwój myszy. Nadal mogły one rosnąć, rozmnażać się i normalnie funkcjonować

Prof. Kang zapowiada, że w ciągu 2-3 lat rozpoczną się testy na ludziach, wykorzystujące metodę usunięcia tego genu. Jeśli dalsze badania potwierdzą skuteczność leków, które usuwają lub blokują działanie MTDH, będziemy mieli do czynienia z jedną z największych rewolucji w historii medycyny.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj