Czy nadwzroczność u dziecka można wyleczyć? Już wyjaśniamy

Kategorie: 

Fot. Flickr.com CC 2.0 Lara604

Musisz wiedzieć, że zabieg laserowej korekcji wzroku (dotyczący dalekowzroczności, czy jakichkolwiek innych wad) nie może być przeprowadzany, gdy wada nie jest stabilna. Wyklucza to z oczywistych względów wszystkie dzieci.

 

Czym jest nadwzroczność?

Nadwzroczność, częściej określana jako dalekowzroczność, jest z pewnością jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku. Na czym polega? Na ogniskowaniu promieni świetlnych za siatkówką oka, przez co przedmioty widziane z bliska są niewyraźne. Bez problemu dostrzeżesz szczyt góry, czy szyld po drugiej strony ulicy – gorzej z literami w książce, czy na tablecie.

Co ciekawe, niewiele osób wie, że naturalna nadwzroczność występuje u 90% małych dzieci. Odsetek ten zmniejsza się z wiekiem, a same objawy ustępują. Problemy z dalekowzrocznością na nowo powracają w wieku podeszłym, jednak wada ta ma wtedy nieco inny charakter i nazywamy ją starczowzrocznością.

Nadwzroczność można podzielić na 3 rodzaje:

nadwzroczność mała – maksymalnie do 2,5 dioptrii,
nadwzroczność średnia – od 2,5 do 6 dioptrii,
nadwzroczność duża – powyżej 6 dioptrii.

Z kolei do najczęstszych objawów można zaliczyć niewyraźne widzenie z bliska, zmęczenie spowodowane skupianiem wzroku na jednym punkcie, bóle głowy, łzawienie oczu, problem z zezem zbieżnym w przypadku małych dzieci.

Co można na to zaradzić u dzieci?

W przypadku dorosłych z ustabilizowaną wadą rozwiązanie jest proste: zabieg laserowej korekcji wzroku pozwoli skorygować nadwzroczność do około 6 dioptrii, dzięki laserowemu zmodyfikowaniu kształtu rogówki. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dzieci. Jako że ich oczy wciąż rosną, jedyną możliwością jest eliminowanie objawów, korygując wadę za pomocą soczewek lub szkieł skupiających.

Jak wspominaliśmy, zabiegu laserowej korekcji wzroku nie można przeprowadzać u dzieci, jednak na stronie Centrum Okulistycznego Blikpol znaleźliśmy informację, że w przypadku wyjątkowo niepokojących objawów u malucha, który jest wystarczająco duży, aby dosięgnąć do obręczy urządzeń okulistycznych, można przeprowadzić szczegółowe badania. To bardzo ważne, ponieważ im wcześniej wykryta jest wada, czy jakiekolwiek nieprawidłowości, tym wcześniej można wprowadzić plan działania, nierzadko pozbywając się problemu. Tak jest w przypadku tzw. leniwego oka (niedowidzenie jednego oka). Szybkie wdrożenia odpowiednich ćwiczeń może całkowicie przywrócić obuoczność.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj