Czy obfite śniadanie naprawdę pomaga schudnąć?

Image

Źródło: Pixabay.com

Niektóre z najpopularniejszych porad żywieniowych w ostatnich latach opierają się na założeniu, że odpowiedni czas posiłków może znacznie pomóc w utracie wagi. Przez długi czas uważano, że chcąc schudnąć, najlepiej spożywać dużą ilość jedzenia na początku dnia, a kolejne posiłki pomniejszać.

 

Logika tej teorii jest zrozumiała, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że prawie każda komórka w ciele podlega tym samym 24-godzinnym cyklom, co my. Zegar dobowy znajduje się w całym ciele i reguluje rytmy dobowe większości funkcji biologicznych, w tym metabolizmu. Z powodu tych rytmów metabolicznych naukowcy postawili hipotezę, że sposób przetwarzania żywności zmienia się w różnych porach dnia. Ta dziedzina badań nazywana jest „chronodżywianiem” i ma ogromny potencjał poprawy zdrowia ludzi.

 

Dwa badania z 2013 roku wykazały, że spożywanie większej ilości kalorii na początku dnia i mniejszej ich ilości wieczorem pomaga ludziom schudnąć. Jednak nowe, duże badanie wykazało, że chociaż względna wielkość śniadania i kolacji wpływa na samookreślany apetyt, nie ma wpływu na metabolizm i utratę wagi. Aby zbadać związek między wielkością śniadania i kolacji a ich wpływem na głód, zespół naukowców z uniwersytetów w Aberdeen i Surrey przeprowadził kontrolowane badanie na zdrowych osobach z nadwagą.

 

Uczestnicy otrzymywali dwie diety, każda przez cztery tygodnie: duże śniadanie i mały obiad oraz małe śniadanie z dużą kolacją. Posiłki były takie same. Zapewniono wszystkie posiłki, dzięki czemu dokładnie wiedziano, ile kalorii spożywają uczestnicy badania. Zmierzono też metabolizm uczestników, w tym liczbę spalonych kalorii.

 

Wszyscy uczestnicy badania stosowali obie diety, aby można było porównać wpływ diety na te same osoby. Przewidywano, że obfite śniadanie i mała kolacja zwiększą spalone kalorie i utratę wagi. Zamiast tego wyniki eksperymentu nie wykazały różnicy w masie ciała ani żadnych biologicznych miarach zużycia energii między tymi dwoma wzorcami żywieniowymi.

 

Pomiary wydatkowania energii obejmowały podstawową przemianę materii (ilość kalorii spalane przez organizm w spoczynku), aktywność fizyczną i spożycie chemicznej postaci wody, która mierzy całkowity dzienny wydatek energetyczny. Nie było również różnic w dziennych poziomach glukozy, insuliny i lipidów we krwi. Jest to ważne, ponieważ zmiany tych czynników we krwi są związane ze zdrowiem metabolicznym.

 

Te wyniki są zgodne z wcześniejszymi wynikami krótkoterminowych (od jednego do sześciu dni) badań żywieniowych, w których uczestnicy przez cały czas trwania eksperymentu mieszkają w laboratoryjnej komorze oddechowej. Podsumowując, badania te sugerują, że sposób, w jaki nasze ciała przetwarzają kalorie rano i wieczorem, nie wpływa na utratę wagi w sposób, w jaki donosiły inne badania.

 

 

Ocena: