Czy odchudzające herbatki są zdrowe?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Herbatki odchudzające to często reklamowany produkt na utratę zbędnych kilogramów oraz na oczyszczenie ciała. Teoria polega na tym, że herbatka odchudzająca ma stymulować trawienie, wspomagać metabolizm, a nawet oczyszczać ciało z toksyn.

 

Większość regularnie pitych herbat (czarna, biała, zielona i czerwona) zawiera przeciwutleniacze, które mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka oraz na inne choroby. Herbaty odchudzające mogą zawierać dodatkowe składniki, a niektóre z nich mogą być szkodliwe. Nie ma też zbyt wielu dowodów na to, że picie herbat odchudzających jest skuteczne w długotrwałej utracie wagi.

 

Wśród proponowanych na rynku produktów na odchudzanie znajdują się herbatki zmniejszające apetyt, blokujące gromadzenie się tkanki tłuszczowej oraz przyspieszające metabolizm. Niektóre składniki herbat odchudzających, takie jak kofeina i senna, mogą podrażniać jelita, przez co są stosowane jako łagodny środek przeczyszczający. 

Chociaż większość składników stosowanych w tego typu produktach jest łagodna, istnieją takie, które mogą powodować poważne efekty uboczne u niektórych osób. Są to przede wszystkim środki przeczyszczające, których przedawkowanie może skutkować skurczami, nudnościami, biegunką, zaparciami, zmniejszeniem stężenia potasu we krwi. Spożywanie środków przeczyszczających skutkuje także odwodnieniem organizmu, które często jest mylone z utratą wagi.

 

Warto dodać, że bezpieczna utrata wagi jest możliwa dzięki odpowiedniej kombinacji ćwiczeń oraz zmianom w stylu odżywiania i nie jest do tego konieczne stosowanie dodatkowych suplementów. Mimo to, warto pić herbaty, niekoniecznie te odchudzające. Dobrą alternatywą może być zielona herbata, która posiada wiele właściwości zdrowotnych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj