Czy plastik wywołuje otyłość? Nowe badanie ujawnia nieznane wcześniej fakty

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Norwescy biolodzy odkryli, że plastikowe butelki, naczynia i gąbki zawierają 11 cząsteczek, które przyczyniają się do wzmagania otyłości i innych zaburzeń metabolicznych. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Environmental Science & Technology.

Badając powiązania między żywnością, wodą i plastikowymi naczyniami, a przedmiotami gospodarstwa domowego, Martin Wagner z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii wraz z kolegami odkryli niepokojącą zależność. Jedną z przyczyn szybkiego rozprzestrzeniania się otyłości we wszystkich rozwiniętych i wielu rozwijających się krajach świata, są chemikalia zawarte w plastiku.

 

Biolodzy zidentyfikowali ponad 55 000 różnych cząsteczek znajdujących się w produktach z tworzyw sztucznych i byli w stanie zidentyfikować ponad 600 z nich. Wagner i jego koledzy szczegółowo zbadali wpływ wszystkich tych substancji na organizm ssaków i ludzi, co pomogło zidentyfikować 11 cząsteczek, które zaburzają metabolizm i przyczyniają się do otyłości. Prawie wszystkie te substancje, należą do ftalanów dibutylu i fosforanów difenylu – aromatycznych substancji organicznych, które są wykorzystywane w produkcji tworzyw sztucznych jako plastyfikatory.

Ich przemysłowe zastosowanie zostało znacząco ograniczone w wielu krajach świata na początku XXI wieku, gdy naukowcy odkryli, że wiele z tych substancji powoduje raka, podczas gdy inne przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych u dzieci i dorosłych. Jak sugerował Wagner i jego koledzy, częściowy zakaz ich stosowania nie doprowadził do całkowitego odrzucenia takich plastyfikatorów przez przemysłowców, w wyniku czego ludzie wchodzą z nimi w regularny kontakt.

 

Biolodzy mają nadzieję, że dalsze badania pomogą wyizolować inne składniki tworzyw sztucznych, które mogą zaburzać metabolizm i przyczyniać się do wzmagania otyłości. Dalsze badania pomogą zrozumieć mechanizm działania tych substancji na metabolizm i znaleźć sposób, dzięki któremu będzie można chronić organizmyh dzieci i dorosłych przed tymi toksynami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj