Czy pomidory łagodzą skutki nadużycia alkoholu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania naukowe wskazują na to, że spożywanie pomidorów chroni zarówno wątrobę, jak i mózg przed uszkodzeniami spowodowanymi spożyciem alkoholu. Podczas gdy umiarkowane spożycie alkoholu nie jest szkodliwe dla zdrowego organizmu, brak umiaru w spożywaniu trunków może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Mimo, że spożywanie pomidorów nie ma wpływu na objawy klasycznego kaca – ból i zawroty głowy, przekrwione oczy, nudności - to mogą one ochronić mózg oraz wątrobę przed negatywnym wpływem, który ma na nie alkohol.

 

Dr Xiang-Dong Wang z Uniwersytetu Bostońskiego wraz ze swoim zespołem naukowym badał wpływ diety bogatej w pomidory na szczury, które były narażone na działanie alkoholu. 

Podczas eksperymentów naśladowano przewlekłe, nadmierne spożycie alkoholu u ludzi w proporcjach dostosowanych do gryzoni. Szczurom podawano przy tym ekstrakt z pomidorów, który zawiera likopen – przeciwutleniacz, który odpowiada za czerwony kolor warzyw. Co ciekawe, ta substancja zmniejszyła skutki uszkodzenia narządów u ponad 90% zwierząt.

 

Badania dowodzą, że spożycie likopenu na 3,5 godziny przed wypiciem alkoholu znacząco zmniejsza skutki destrukcyjne uboczne, które alkohol powoduje. Co ciekawe, oczyszczony likopen był skuteczniejszy dla komórek mózgowych, ale żeby podobne efekty osiągnąć wobec wątroby, konieczne było spożywanie całych pomidorów.

 

Autorzy badania sugerują, że odkrytą przez nich funkcję ochronną można osiągnąć poprzez codzienne spożywanie czterech średnich pomidorów lub jednej trzeciej szklanki soku pomidorowego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj