Czy powinniśmy jeść „śniadanie jak król, a kolację jak żebrak”?

Kategorie: 

pixabay.com

Badania przeglądowe sugerują, żebyśmy nie jedli więcej żywności w godzinach wieczornych, a taki styl spożywania posiłków jest powszechny wśród Brytyjczyków i może być powiązany z otyłością. Jednakże, dowody na to nie są jednoznaczne, a badania zawarte w przeglądzie różnią się w swoich ustaleniach. Badanie wykazało również, że jest duże zróżnicowanie wzorców żywieniowych dla ludzi w różnych krajach.
 
Poprzednie badania pokazały, że jedzenie śniadania jest powiązane z niższym ryzykiem otyłości, co wspiera teorię, że lepiej jeść wcześniej niż później. Jednak autorzy badania mówią, że wciąż jesteśmy daleko od poznania optymalnych schematów żywieniowych dla zdrowego tryby życia. Uwaga jest taka, że metody stosowane w ramach tego przeglądu są słabo opisane i nie takie, jakich mogłoby się spodziewać od kompleksowego przeglądu systematycznego.
 
Oznacza to, że autorzy mogli nie uznać całej literatury istotnej dla badanej sprawy. Aktualne zalecenia dietetyczne są takie, że nie powinno pomijać się porannego posiłku i zjeść zdrowe, zbilansowane śniadanie z dużą ilością pełnoziarnistych produktów, warzyw, owoców, a ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych, cukru i soli.
 
Naukowcy zidentyfikowali cztery główne wzorce konsumpcji żywności, widziane w 11 badaniach z różnych krajów:
 
1. Równe zużycie energii przy śniadaniu i kolacji, o największej konsumpcji w porze lunchu - w Gwatemali i Polsce.
2. Najmniejsze zużycie energii przy śniadaniu, największe zużycie w porze lunchu, po obiedzie - we Francji, Szwajcarii i we Włoszech.
3. Równe zużycie energii przy śniadaniu i kolacji, z najmniejszym zużyciu w porze lunchu - w Szwecji.
4.Najmniejsze zużycie przy śniadaniu, większe zużycie w porze lunchu, a największe zużycie przy kolacji - w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Kanadzie, Danii, Holandii i Belgii.
 
Naukowcy przestudiowali spożycie kalorii wśród ludzi w różnych porach dnia i określili wspólne wzorce żywieniowe dla ludzi w różnych krajach. Przeglądali też badania, które wiązały porę dnia, kiedy ktoś coś zjada i jego wagę, lub otyłość. Następnie podsumowano wyniki. Naukowcy uwzględnili jedynie badania, które wykorzystywały standaryzowane kwestionariusze żywieniowe. Wyłączono badania przeprowadzone na specjalnych grupach – na przykład sportowcach, czy ludziach ze specyficznymi chorobami.

Większość badań zostało podzielonych, ze względu na zwyczaje żywieniowe, na cztery grupy: śniadanie, obiad, kolacja i przekąski. W większości przypadków nie było informacji o tym, kiedy ludzie jedli przekąski. Chociaż autorzy opisali w swoich badaniach ogólne kryteria, niejasno określili swoje metody badawcze. Na przykład, nie udzielili informacji z których baz literatury czerpali, jakie terminy wyszukiwali, jakie hasła, lub pod jakim kątem były oceniane opisy w sposobach badań.
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj