Czy przejście na emeryturę może spowodować depresję?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Depresja posiada wiele biologicznych, społecznych oraz środowiskowych przyczyn, na które każdy człowiek reaguje inaczej. „Związek między emeryturą a depresją nie jest prosty” – mówi dr Susan W. Lehmann, dyrektor kliniczny oddziału psychiatrii i neuropsychiatrii geriatrycznej w Johns Hopkins School of Medicine – „Dla jednych emerytura będzie miała dobry wpływ na psychikę, niektórzy mogą jednak stracić poczucie sensu, które dawała im praca”.

 

Depresja na emeryturze dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Także niepracujące panie domu mogą doświadczyć objawów depresji w przypadku zaistnienia sytuacji tak zwanego „pustego gniazda”, gdy dzieci wyprowadzają się już z domu.

 

Każda poważna zmiana w życiu może być czynnikiem ryzyka dla rozwoju depresji. Kluczem do szczęśliwej emerytury jest więc przygotowanie. Udana emerytura polega na znalezieniu dla siebie nowych zainteresowań oraz sposobów na spędzanie czasu. Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Occupational Health Psychology z udziałem ponad 12 tysięcy osób wykazało, że ludzie, którzy na emeryturze podejmują się pracy w niepełnym wymiarze godzin zgłaszają mniej problemów zdrowotnych oraz większe zadowolenie z życia. 

Jest wiele innych alternatyw dla pracy, takich jak podróże, hobby, zajęcia z innymi ludźmi, nauka nowych rzeczy. Jednak takie plany powinno snuć się już na kilka lat przed przejściem na emeryturę. Wielu ludzi buduje poczucie własnej wartości na podstawie wykonywanej przez nich pracy i powinni znaleźć także inne źródła dla dobrego samopoczucia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj