Czy przeklinanie może wpłynąć na wzrost siły fizycznej?

Kategorie: 

Źródło: https://pixabay.com/

Niedawne odkrycie badaczy z Keele University w Wielkiej Brytanii udowadnia, że głośne przeklinanie może mieć znaczący wpływ na naszą siłę fizyczną. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, który potwierdził ich przypuszczenia.

 

Nadmierne przeklinanie może nastąpić wskutek uszkodzenia mózgu, czy depresji, szczególnie u osób starszych. Jest ono również związane z demencją i zapaleniem mózgu, jednak jako objaw jest kojarzone najczęściej z zespołem Tourette’a.

Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej przeklinaniu i jego fizjologicznym aspektom. Badania opublikowane w 2009 roku wykazały, że przeklinanie zwiększa próg tolerancji bólu. Inna praca naukowa z 2011 roku dowiodła, że przeklinanie potrafi również zwiększyć tolerancję na zimno. Najnowsze badania dotyczyły tego, czy przeklinanie może mieć wpływ na wzrost siły podczas wysiłku fizycznego.

 

Eksperyment został przeprowadzony przez doktora Richarda Stephensa z Keele University i posiadał dwa etapy. W pierwszej części 29 uczestników (o średniej wieku 21 lat) wykonało krótkie, ale intensywne ćwiczenia na rowerze treningowym. Każdy z uczestników miał dwa przejazdy. W pierwszym kazano powtarzać im przekleństwa, a w drugim neutralne słowo. W drugiej części eksperymentu 52 uczestników (średnia wieku 19 lat), przeprowadziło test izometryczny, polegający na zaciskaniu pięści z jak największą siłą. Każdy uczestnik wykonał test trzy razy przeklinając, oraz trzy razy mówiąc neutralne słowo.

Eksperyment wykazał, że przeklinanie pomogło wykazać większą siłę i wytrzymałość w obu testach. W szczególności podczas testu wytrzymałościowego moc szczytowa wzrosła o 24 waty, bez zwiększenia postrzeganego poziomu wysiłku. W teście izometrycznym, moc ścisku wzrosła średnio o 2,1 kg.

 

Wyniki badań zostały przedstawione na dorocznej konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego w Brighton w Wielkiej Brytanii.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj