Czy soja jest zdrowa?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieją różne, często całkiem sprzeczne ze sobą opinie na temat spożywania soi. Kontrowersje wynikają przede wszystkim z tego, że soja została wyjątkowo silnie zmodyfikowana genetycznie przez człowieka. Mimo wszystko roślina ta zawiera aż 40% białka i 20% tłuszczu, co sprawia, że posiada ona wiele zastosowań – może być użyta do produkcji suplementów, różnego rodzaju żywności, a nawet stosowana w celach przemysłowych.

 

Soja jest wysokobiałkową rośliną, którą można spożywać na wiele sposobów. Pożywienie jest szczególnie popularne wśród wegan i wegetarian, ponieważ z powodzeniem może zastępować mięso. W 90 g gotowanej soi znajdziemy 127 kalorii, 11 g białka, 5,76 g tłuszczu, 9 g węglowodanów i 3,8 g błonnika.

 

Nasiona posiadają niską zawartość tłuszczów nasyconych, są za to bogate w witaminę C, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas oraz tiaminę. Należy jednak pamiętać, że wartość odżywcza produktów spożywczych na bazie soi może się różnić między sobą ze względu na proces ich obróbki.

 

Niektóre badania sugerują, że włączenie soi do stałej diety może przynieść szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych, w tym: zdrowie dla naszego serca, obniżenie cholesterolu we krwi oraz łatwiejszą utratę nadwagi. Co więcej, kilka badań dowiodło, że spożywanie soi może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi.

Oprócz niezaprzeczalnych zalet, soja niestety posiada także kilka zagrożeń dla naszego zdrowia. Istnieją pewne obawy, że spożywanie soi może źle wpływać na funkcjonowanie tarczycy. W jednym z badań naukowcy odkryli, że kobiety spożywające większe ilości soi miały podwyższony poziom hormonu TSH, co oznacza niedoczynność tarczycy. Co ciekawe, u mężczyzn nie zaobserwowano tej zależności.

 

Soja jest rośliną, która szczególnie często podlega modyfikacji genetycznej. W jednym z przeglądów badawczych naukowcy stwierdzili, że jedzenie żywności GMO może prowadzić do występowania oporności na antybiotyki. Należy także pamiętać, że długoterminowe skutki uboczne spożywania genetycznie modyfikowanej żywności nadal nie są nam znane. Osoby podzielające obawy względem GMO powinny szukać produktów sojowych, które są oznaczone jako niemodyfikowane genetycznie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika orka

Taką modyfikowaną soją i

Taką modyfikowaną soją i wogóle wszystkim co modyfikowane powinno się karmić hordy z Afryki, następne pokolenia będą bezpłodne jak szczury i myszy, które też jedzą gmo w laboratoriach.

0
0

Skomentuj