Czy spożywanie tej samej żywności każdego dnia jest zdrowe?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dieta składająca się z posiłków i przekąsek wypełnionych owocami, warzywami, chudym białkiem, pełnymi ziarnami oraz zdrowym tłuszczem, to układ idealny. Jednak urozmaicone posiłki, obejmujące wszystkie zalecane grupy pokarmowe, nie są łatwym do zrealizowania zadaniem. Tak więc stworzenie powtarzającego się, ale dobrze wyważonego, dziennego planu posiłków jest dobrym sposobem na zdrowe odżywianie.

 

 

Niektóre badania sugerują, że bardziej zróżnicowana dieta skutkuje większym obwodem w talii, co wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Zróżnicowana dieta niekoniecznie prowadzi do wyższej jakości pokarmów lub szybszego metabolizmu, często jej zróżnicowanie polega na włączaniu do niej zbędnych, niezdrowych dań i przekąsek.

 

Z drugiej strony, opracowany na stałe jadłospis może nie zawierać wszystkich potrzebnych dla zdrowia składników. Większa różnorodność spożywanej żywności wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego. Dietetycy wypowiadają się jasno – lepiej jest jeść większe ilości zdrowych produktów niż małe ilości produktów niezdrowych.Jednak w codziennym pośpiechu trudno jest znaleźć czas na dokładne opracowanie idealnie zbilansowanych posiłków. Dlatego zaleca się, aby w ciągu tygodnia wypracować sobie zdrową rutynę i posiadać stały jadłospis, a eksperymenty w kuchni (które później można włączyć do stałego menu) najlepiej zostawić na dzień wolny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj