Czy suplementacja wapnia jest wskazana?

Kategorie: 

Źródło: fotolia.pl

Wiadomo, że duże ilości wapnia znajdują się w mleku. Wobec tego, często może wydawać się, że osoby, które regularnie piją mleko oraz często spożywają potrawy na jego bazie, nie muszą zaprzątać sobie głowy tym, czy przyjmują odpowiednią ilość tego składnika w diecie. Nieraz zresztą uważa się, że jest on istotny tylko dla dzieci w fazie wzrostu i kobiet w okresie menopauzy. Jest to jednak błędne myślenie.

 

 

Komu potrzebny jest wapń?

Nawet, gdy organizm przestaje już rosnąć, nadal potrzebujemy wapnia. Między innymi po to, by utrzymać zdrowe i mocne zarówno kości, jaki i zęby. Zresztą jest to tylko jedna z wielu funkcji wapnia. To prawda, że szczególnie dzieci oraz osoby po 60. roku życia powinny przyjmować wapń w odpowiednich ilościach, ale nie tylko. O jego podaż w diecie powinni dbać wszyscy, niezależnie od płci i wieku. Jeśli dieta nie zawiera naturalnych źródeł wapnia, należy rozważyć jego suplementację.

 

Jaką rolę pełni wapń w organizmie?

Każda witamina i każdy składnik mineralny jest niezbędny organizmowi, dlatego, aby zadbać o ich odpowiednią podaż, należy stosować zróżnicowaną dietę zawierającą produkty żywnościowe z różnych grup.

Wapń jest jednym z makroelementów potrzebnych organizmowi w każdym wieku. Prócz wspomnianego wpływu na kości (wapń jest ich głównym budulcem), spełnia też wiele innych ról. Przyczynia się też do prawidłowego krzepnięcia krwi czy utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Wapń pomaga również w utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego, funkcjonowaniu enzymów trawiennych oraz bierze udział w procesie podziału i specjalizacji komórek.

 

Do wydalania wapnia z organizmu przyczynia się między innymi picie dużych ilości coli oraz kawy (regularne picie jednej filiżanki czarnej kawy dziennie powoduje ubytek 2-3 mg Ca/dzień, co w stosunku rocznym daje 700-1000 mg). Dodatkowo, czynniki, które utrudniają wchłanianie wapnia to zawarte w niektórych warzywach i owocach szczawiany i fityniany, sód (zbyt duża ilość soli w diecie), białko zwierzęce, paleniu tytoniu i nadużywanie alkoholu.

 

Więcej o roli wapnia w organizmie przeczytasz na http://www.vitrumcalcium.pl/wapn-baza-wiedzy/wlasciwosci-wapnia/dzialanie-na-organizm/.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj