Czy używanie zasypki dla niemowląt jest niebezpieczne?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Popularne zasypki dla niemowląt firmy Johnson & Johnson od ponad wieku są podstawą pielęgnacyjną, stosowaną przez rodziców. Niestety, niedawne dochodzenie, przeprowadzone przez Reuters oraz liczne potyczki sądowe wskazują na to, że stosowanie zasypek dla niemowląt wcale nie jest dobrą decyzją.

 

14 grudnia, Reuters opublikował raport ujawniający, że J & J ukrył dowody sugerujące obecność azbestu w jego produktach. Jak podaje The New York Times, spowodowało to, że akcje spółki spadły o 10%.

 

Do początku lat 2000 w zasypkach dla niemowląt znajdowano niewielkie ilości azbestu, a kierownictwo firmy nie ujawniło opinii publicznej tego faktu. Co więcej, w latach 1972-1975 jedna z próbek wykazała wysoki poziom niebezpiecznych dla zdrowia minerałów krzemianowych. To również zatajono – dopiero dziś znamy prawdę.

 

Zasypki dla niemowląt firmy Johnson & Johnson to w większości po prostu talk, czyli pospolity, nieszkodliwy dla zdrowia minerał krzemianowy, składający się głównie z magnezu, krzemu oraz tlenu. Środek dobrze pochłania wilgoć i zmniejsza tarcie, dlatego jest stosowany u małych dzieci, zapobiegając wysypkom i otarciom.

Azbest był kiedyś szeroko stosowany w budownictwie, ale powszechnie go zakazano ze względu na ryzyko, jakie stanowi dla zdrowia ludzi, szczególnie tych, którzy go wydobywają. Długotrwałe narażenie na działanie azbestu może prowadzić do chorób płuc i niektórych rodzajów raka.

 

Wielu długoletnich użytkowników zasypki dla niemowląt firmy J & J  twierdzi, że z powodu produktu zachorowali na raka. W lipcu bieżącego roku firma otrzymała nakaz wypłaty 4,7 mld dolarów odszkodowania 22 kobietom, które zachorowały na raka jajnika.

 

Na dany moment w próbkach produktów wyżej wspomnianej marki nie znaleziono już śladu niebezpiecznych substancji. Istnieje również bardzo mało dowodów na to, że produkt może przyczynić się do spowodowania raka. Ostatecznie jednak decyzja o zakupie i stosowaniu produktów należy do samych rodziców.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj