Czy wiesz jakie są objawy schizofrenii?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Schizofrenia nie oznacza podzielonej osobowości lub stwarzania niebezpieczeństwa dla otoczenia – ostrzegają organizacje zdrowia psychicznego. Badania z udziałem 1500 osób wykazały, że choroba ta jest bardzo negatywnie pojmowana. Na całym świecie jedna na 100 osób zostaje dotknięta schizofrenią w ciągu swojego życia, natomiast spotyka się to ze znaczną dyskryminacją społeczną.

 

Schizofrenia często powoduje halucynacje, takie jak słyszenie głosów lub posiadanie urojeń. Choroba może także powodować, że ludzie tracą zainteresowanie swoim życiem, pogrążając się w depresji. Jednak aż połowa zapytanych o zdanie na temat choroby ludzi uważa, że schizofrenia oznacza rozdwojenie jaźni, a niektórzy wiążą ją z gwałtownymi, niebezpiecznymi zachowaniami.

 

Zdaniem psychiatrów, ludzie cierpiący na schizofrenię są bardziej narażeni na krzywdę ze strony otoczenia, niż otoczenie jest narażone na krzywdę ze strony schizofreników. Choroba może wpływać na sposób myślenia, uczucia i zachowania. Występujące halucynacje są powszechne i ludzie często słyszą głosy, które mogą brzmieć bardzo realnie, być krytyczne i obraźliwe.

 

Inne objawy choroby obejmują depresję, utratę koncentracji, uczucie dyskomfortu w otoczeniu innych ludzi. Niektórzy chorzy mogą doświadczać także fizycznego bólu w swoim ciele. Choroba może mieć wpływ także na inne aspekty życia – na przykład osoby ze schizofrenią umierają zwykle o 15-20 lat wcześniej od zdrowych ludzi. 

Szacuje się, że tylko 8% osób chorych na schizofrenię znajduje zatrudnienie, choć chętnych do pracy jest znacznie więcej. Dzieje się tak między innymi ze względu na skutki uboczne przyjmowanych leków, które mogą powodować powikłania.

 

Schizofrenię można leczyć i przezwyciężyć, tak samo jak wiele innych chorób. Jednak dyskryminacja powstrzymuje chorych od podejmowania pracy, tworzenia relacji międzyludzkich, a także od uzyskania odpowiedniej opieki zdrowotnej.

„Aby stawić czoło piętnowaniu chorób psychicznych, takich jak schizofrenia, konieczne jest informowanie i edukowanie społeczeństwa.” – wypowiedziała się prof. Wendy Burn, prezes Royal College of Psychiatrists.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj