Czy wirus ospy prawdziwej mógł się wydostać z rosyjskiego laboratorium?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons, Google Maps

W Rosji doszło do eksplozji laboratorium, w którym przechowywano wirusa ospy prawdziwej. Wybuch spowodował pożar w rosyjskim ośrodku badań biologicznych, który jest jednym z dwóch centrów na świecie znanych z przechowywania próbek wirusa ospy prawdziwej. Od razu pojawiły się też sugestie, że niebezpieczny szczep wirusa mógł się wydostać, co wywołało nie lada panikę.

Eksplozja nastąpiła w poniedziałek podczas prac remontowych inspekcji sanitarnej w Rosyjskim Państwowym Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii, znanym również jako Vector. Laboratorium jest położone w okolicy Nowosybirska.

 

W swoim oświadczeniu laboratorium przyznało, że w pomieszczeniu, w którym miała miejsce eksplozja, nie przechowywano żadnych materiałów stanowiących zagrożenie biologiczne. Przyczyną pożaru był wybuch butli gazowej, który spowodował wybicie okien, jednak nie uszkodził budynku. Jak poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS, tylko jeden z pracowników został ranny i przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii oparzeń.

Centrum Wirusologii i Biotechnologii zostało założone w 1974 r. Laboratorium było kiedyś znane z opracowywania badań nad bronią biologiczną w czasach zimnej wojny. Obecnie jest to jeden z największych na świecie ośrodków badawczych opracowujących szczepionki i narzędzia do diagnozowania i leczenia chorób zakaźnych. Centrum jest jedynym z dwóch ośrodków na świecie, gdzie przechowuje się niebezpiecznego wirusa ospy prawdziwej.

 

Państwowa agencja prasowa RIA-Novosti zapewnia, że nie ma zagrożenia biologicznego. Dr Joseph Kam, profesor kliniczny w Stanley Ho Center for Emerging Infectious Diseases powiedział, że ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa jest niewielkie. Próbki są przechowywane w specjalnych pomieszczeniach, a nawet jeśli ogień dostałby się w to miejsce, prawdopodobnie zabiłby nieodporne na temperaturę wirusy.

Istnieją jednak pewne wątpliwości, co do informacji podanej przez rosyjskie media. Incydent miał miejsce zaledwie kilka tygodni po wybuchu w pobliżu miejsca nieudanego testu rakietowego w północnej Rosji, który zabił co najmniej pięciu specjalistów nuklearnych i spowodował wzrost poziomu promieniowania. Sprzeczne sprawozdania dotyczące incydentu zwiększyły obawy o potencjalne zatuszowanie.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj