Czy witamina D zapobiega odkładaniu się tłuszczu na brzuchu?

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Witamina D jest najlepiej znana jako regulator wapnia w organizmie, który wzmacnia kości i pomaga zapobiegać chorobom, które powodują ich osłabienie. Okazuje się, że witamina D ma inne ważne czynniki wpływające.

 

Niedawne badanie potwierdziło zaobserwowany wcześniej związek między otyłością a niższym poziomem witaminy D, skupiając się przede wszystkim na możliwej interakcji różnych rodzajów tkanki tłuszczowej z witaminą D.

 

Według naukowców, którzy przeprowadzili badanie, nadmiar tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej był związany z niższym poziomem witaminy D:

 

„Silny związek między zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej a niższym poziomem witaminy D sugeruje, że osoby z większym obwodem talii są bardziej narażone na niedobór witaminy D i powinni sprawdzić jej poziom”.

 

Jednak w badaniu nie udało się ustalić, czy niedobór witaminy D powoduje otyłość brzuszną, czy też tłuszcz brzuszny w jakiś sposób przyczynia się do niedoboru witaminy D. Naukowcy stwierdzili, że przyszłe badania będą próbowały określić związki przyczynowe.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj