Czy wysoce inteligentni ludzie są skazani na wymarcie?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Obserwowano życie Islandczyków oraz analizowano ich DNA, co potwierdziło popularny pogląd, że naturalna skłonność do uczenia się oraz wysoki poziom inteligencji ma negatywny wpływ na perspektywy prokreacji.

 

W ciągu ostatnich lat naukowcy próbują znaleźć mutację genów związanych z rozwojem autyzmu, schizofrenii oraz innych problemów z funkcjonowaniem mózgu. Porównuje się w tym celu strukturę genów u setek tysięcy, a nawet milionów ludzi.

Odkryto kilkadziesiąt mutacji i zmian w DNA związanych z wysokim poziomem inteligencji. Badacze postanowili sprawdzić, jak te zmiany wpływają na prawdopodobieństwo reprodukcji, liczbę dzieci i inne ważne, z punktu widzenia ewolucji, czynniki.

Na podstawie obliczeń stwierdzono, że wszystkie geny związane z IQ, są odpowiedzialne za sukcesy w nauce w około 3,7 %. Poszczególne geny związane z inteligencją, łączą się z tym w jeszcze mniejszym stopniu. Jednak na podstawie badań stwierdzono także, że im bardziej inteligentne geny zawiera osoba, tym mniej posiada ona potomstwa. 

Biorąc pod uwagę całą populację Islandii, nosiciele inteligentnych genów mają szansę o 6 % mniej na posiadanie potomstwa od pozostałych ludzi. Skłania to do wniosku, że inteligentni rodzice pozostawiają na świecie mniej potomków, a często też umierają bezdzietnie. Potwierdza to także zmniejszony odsetek inteligentnych genów od 1990 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj