Czy zagadki mogą rozwinąć twój mózg?

Kategorie: 

pixabay

„Gry trenujące mózg”, które mają na celu poprawę ogólnego funkcjonowania mózgu są lukratywnym biznesem. Jednak naukowcy uważają, że nie ma dowodów na to, że łamigłówki i gry wpływają na sprawność umysłową .

 

 

Doktor Sandra Bond Chapman, neurolog, założycielka i dyrektor Centrum Zdrowia Mózgu na Uniwersytecie Teksasu w Dallas, jest zdania, że chociaż krzyżówki i podobne gry mogą być korzystne dla mózgu, to tylko poprawiają konkretne funkcje poznawcze. Jeśli rozwiążemy wiele krzyżówek, to z czasem będzie nam to iść coraz lepiej i prawdopodobnie poszerzymy swoje słownictwo. Jednak, jeśli chodzi o złożone funkcje wykonawcze, to aby wytrenować swój płat czołowy, lepiej wykonywać bardziej konstruktywne i twórcze zadania.

Poprawa funkcjonowania mózgu ma na celu zwiększenie różnych obszarów funkcjonowania poznawczego, takich jak pamięć, rozwiązywanie problemów, planowanie i inne skomplikowane funkcje wykonawcze. Sześciotygodniowe badanie internetowe, w którym wzięło udział 11 430 uczestników, zostało zaprojektowane tak, aby poprawić pamięć, zdolności wzrokowo-przestrzenne, rozumowanie i uwagę. Pod koniec badania, naukowcy zaobserwowali poprawę każdego zadania poznawczego, ale nie było widać zmian w obszarach nietrenowanych, nawet jeśli były one ściśle powiązane.

Badania neurobiologii dają podobne wyniki, jeśli chodzi o skutki zagadek na zdrowie mózgu. Jedno z badań wykazało, że zapamiętywanie 23 kolejnych nazw przedmiotów, ulepsza neuroprzekaźniki sygnalizacyjne w hipokampie, który jest ośrodkiem pamięci. Jednak hipokamp nie jest obszarem mózgu odpowiedzialnym za generowanie złożonych zadań poznawczych.

 

Podobne wyniki zaobserwowano w niedawnym badaniu przeprowadzonym przez zespół naukowców z University of Oregon. Zbadano 33 młode kobiety i 27 młodych mężczyzn, którzy ćwiczyli zadania samokontroli na komputerze, mające na celu poprawę ich zdolności poznawczych. Po analizie obrazowania fMRI naukowcy odkryli, że nastąpiły zmiany w płacie czołowym, w obszarach mózgu odpowiedzialnych za „kontrolę hamującej” (inhibitory control).

Krzyżówki, sudoku i gry online są uważane za pomocne w zwiększaniu mocy mózgu i jego zdrowia, ale prawda jest taka, że tylko w tych konkretnych zadaniach. Łamigłówki mogą poprawić obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i prawdopodobnie język. Jednak umiejętności trenowane w takich grach nie przenoszą się do innych, bardziej złożonych funkcji poznawczych, wyrażanych przez płat czołowy, część mózgu, która jest odpowiedzialna za kompleksowe funkcje wykonawcze. Trening mózgu powinien wiązać złożone zadania wymagające myślenia, znacznego zaangażowania i kreatywności, których zagadki i podobne gry nie mogą nam zaoferować.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj