Czy zegar biologiczny można zresetować?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy dokonali kolejnego postępu w badaniach nad ludzkim zegarem biologicznym. Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Vanderbilt ogłosili nową, dosyć prostą metodę, dzięki której można zresetować nasz rytm okołodobowy.

 

Do badań wykorzystano genetycznie zmodyfikowaną mysz, której zegar biologiczny jest niemal taki sam jak u człowieka. Następnie naukowcy zmienili rytm około-dobowy gryzonia, stymulując neurony w mózgu, a dokładniej w tzw. jądrze nadskrzyżowaniowym.

Jest to część mózgowia, która u ssaków odpowiada za behawioralne oraz fizjologiczne rytmy biologiczne. Zmiany w zegarze biologicznym dokonano za pomocą lasera i światłowodów.

 

Dzięki zastosowanej technice optogenetycznej można zarówno stymulować jak i tłumić aktywność neuronów w jądrze nadskrzyżowaniowym, resetując zegar biologiczny. Jeden z autorów badania Michael Tackenberg wyjaśnia, że na dzień dzisiejszy metoda nie może być jeszcze stosowana u ludzi ale naukowcy wciąż dokonują postępów w tym kierunku a prędzej czy później będzie można wykorzystać optogenetykę jako terapię.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj