Czy zielona herbata pomaga w odchudzaniu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Picie naparu z zielonej herbaty może wiązać się z wieloma korzyściami zdrowotnymi ze względu na jej bogaty skład odżywczy i zawartość cennych przeciwutleniaczy. Zieloną herbatę od pokoleń stosuje się w tradycyjnej medycynie chińskiej, gdzie leczy ona wiele schorzeń, od bólu głowy po przyspieszone gojenie ran. Wiele mówi się także o właściwościach odchudzających zielonej herbaty, jednak czy to prawda?

 

Uważa się, że zielona herbata wspomaga utratę wagi poprzez przyspieszenie metabolizmu. Napar zawiera kofeinę oraz przeciwutleniacz zwany katechiną i to właśnie te związki mogą przyspieszyć nasz metabolizm. Co więcej, katechina może wspomóc także w spalaniu nadmiaru tłuszczu w organizmie.

 

Przegląd badań opublikowany w 2010 roku wykazał, że suplementy zawierające zieloną herbatę mają niewielki, jednak pozytywny wpływ na utratę wagi. W najnowszych badaniach postanowiono zweryfikować klinicznie, czy stosowanie zielonej herbaty przyspieszy odchudzanie osób ze stwierdzoną nadwagą i otyłością. Jednak ostatecznie autorzy badań doszli do wniosku, że wynik jest nieznaczny i zielona herbata nie ma istotnego wpływu na utratę wagi. 

Należy pamiętać, że jakiekolwiek korzyści zielonej herbaty względem odchudzania prawdopodobnie będą bardzo małe. Wpływ zielonej herbaty nie jest tak korzystny, jak inne metody zdrowego odchudzania, na przykład ćwiczenia fizyczne.

 

Niemniej, picie herbaty z pewnością nie zaszkodzi i jest o wiele lepszą alternatywą od picia niezdrowych, słodzonych napojów. Zieloną herbatę można pić do woli, jednak warto wybrać tę najmniej przetworzoną, aby posiadała jak najbogatszą zawartość odżywczą. Jedynym ograniczeniem w piciu zielonej herbaty jest jej zawartość kofeiny, która może powodować na przykład problemy ze snem lub wysokim ciśnieniem krwi.

 

Zielona herbata zawiera: witaminy z grupy B, kwas foliowy, magnez oraz przeciwutleniacze. Regularne picie tego napoju pomoże w: obniżeniu poziomu cholesterolu, poprawie funkcjonowania serca, zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera, leczeniu cukrzycy typu 2 oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj