Czym grozi niedobór witaminy D?

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu oraz złe odżywianie przyczyniają się do niedoboru witaminy D u ludzi w ciągu ostatnich dwóch dekad. Według Centrum Kontroli i Ochrony Chorób około jedna czwarta populacji jest narażona na ryzyko niedoboru witaminy D. Jakie są tego konsekwencje i jak można temu zapobiec?

 

Witamina D jest wytwarzana podczas wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych. Oprócz tego substancja jest obecna w niewielkiej ilości produktów spożywczych, na przykład w mleku. Najbardziej znana właściwość witaminy D to jej rola w zwiększonym wchłanianiu wapnia. Pomaga organizmowi zaabsorbować wapń z żywności oraz suplementów, co ma kluczowe znaczenie dla mocnych kości. Kolejną właściwością witaminy D jest wspomaganie wzrostu komórek, zmniejszanie stanów zapalnych, regulacja ciśnienia krwi oraz wspieranie pracy układu sercowo-naczyniowego.



Ryzyko niedoboru witaminy D występuje u osób, które:

- spędzają dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach,

- żyją na bardzo zanieczyszczonych obszarach,

- używają zbyt dużej ilości kremów z filtrem,

- mają ciemną karnację,

- posiadają nadwagę,

- są w podeszłym wieku,

- są w ciąży lub karmią piersią. 

Do objawów niedoboru witaminy D należy osteoporoza, osłabienie mięśni, zmiany nastroju, przewlekły ból, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie, zmniejszona odporność, niewyjaśniona niepłodność. Warto dodać, że objawy niedoboru mogą być niejasne i zmieniają się wraz z upływem czasu, często przypominają inne dolegliwości. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania krwi pod kątem niedoboru witaminy D. 

 

Idealny poziom witaminy D różni się w zależności od wieku, poziomu aktywności fizycznej oraz zdrowia, dlatego powinno się uzgadniać go z lekarzem. Deficyt można uzupełniać poprzez suplementy lub multiwitaminy, a także jedzenie: tłustych ryb (tuńczyk, łosoś, makrela), wątróbki, serów, mleka oraz żółtka jaj.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj