Czym jest serotonina i za co odpowiada?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Serotonina, czyli 5-hydroksylowa pochodna tryptaminy jest substancją chemiczną znajdującą się w organizmie człowieka. Jest to hormon tkankowy i niezwykle ważny neuroprzekaźnik, znajduje się głównie w mózgu, jelitach oraz w płytkach krwi.

 

Uważa się, że serotonina odgrywa szczególną rolę w skurczach mięśni gładkich, przenoszeniu impulsów między komórkami nerwowymi, regulacji cyklicznych procesów ciała oraz w zapewnieniu dobrego samopoczucia i szczęścia. Co ważne, deficyt serotoniny może prowadzić do depresji.

 

Serotonina jest wytwarzana w mózgu oraz w jelitach, około 80-90% jej zawartości można znaleźć w przewodzie pokarmowym. Stężenie serotoniny wpływa na nastrój, zachowania społeczne, apetyt i trawienie, pamięć oraz popęd seksualny.



Naukowcy wciąż dyskutują, czy obniżony poziom serotoniny wywołuje depresję, czy też depresja obniża poziom serotoniny. Leki wpływające na poziom serotoniny w organizmie mają istotne zastosowanie w leczeniu depresji, nudności oraz migreny. Wciąż bada się rolę serotoniny w występowaniu otyłości oraz choroby Parkinsona.

 

Serotonina nie jest w stanie przekraczać bariery krew-mózg, zatem serotonina, która działa wewnątrz mózgu, musi zostać w nim wytworzona. Poziom ważnego neuroprzekaźnika można naturalnie zwiększyć poprzez zwiększony wysiłek fizyczny oraz zdrowe odżywianie. Substancja reguluje również funkcjonowanie jelit, zmniejsza apetyt podczas spożywania posiłku, a w płytkach krwi odpowiada za krzepnięcie krwi, na przykład przy skaleczeniu.

 

Warto spożywać rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, które są bogate w tryptofan - główny składnik serotoniny. Na poziom serotoniny może wpłynąć także psychoterapia, ekspozycja na światło słoneczne, ćwiczenia oraz zdrowa dieta.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj