Na czym polega chirurgia stomatologiczna i czy zabiegi tego typu mogą być niebezpieczne?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Większości z nas usuwanie zęba kojarzy się z prostym i w miarę bezbolesnym zabiegiem, po którym natychmiast możemy wrócić do codziennych obowiązków. Istnieje jednak wiele czynników, które sprawiają że ten z pozoru mały problem może zakończyć się wizytą u chirurga stomatologa. To już średnio nam się podoba, ponieważ z miejsca wyobrażamy sobie salę operacyjną oraz długie godziny spędzone na stole pod narkozą. To nieufne podejście najczęściej wynika z braku wiedzy na temat dziedziny, jaką jest chirurgia stomatologiczna. Na czym ona polega i czy może być niebezpieczna dla naszego zdrowia?

 

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic jej przyległych takich jak szczęka, żuchwa, język, wargi, gruczoły ślinowe itd.

Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, laryngologa, lub chirurga szczękowo-twarzowego jest różny i w głównej mierze zależy od posiadanych przez operującego kwalifikacji - wyjaśniają specjaliści z poznańskiej kliniki stomatologicznej Dental Prestige.

 

Z tego względu przy wyborze specjalisty musimy się najpierw dowiedzieć, w jakiego typu zabiegach dany chirurg się specjalizuje i jakie ma doświadczenie w zakresie jaki nas interesuje. Do najbardziej powszechnych zabiegów w chirurgii stomatologicznej należą: usuwanie zębów – przede wszystkim ósemek tak zwanych „zębów mądrości”, odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, usunięcia wierzchołka korzenia oraz wszelkich zmian na błonie śluzowej, podcinanie wędzidełek warg i języka, leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki, a także leczenie chorób przyzębia, nowotworów łagodnych oraz niektórych postaci nowotworów złośliwych jamy ustnej.

 

Kiedy to właśnie chirurg powinien zająć się usunięciem zęba? Istnieją ku temu pewne wskazania, do których należą między innymi: zęby „mądrości”, których budowa anatomiczna jest bardzo różna, często nieprzewidywalna, są one umiejscowione w trudno dostępnym miejscu jamy ustnej, często bywają nie do końca wyrżnięte, co dodatkowo może być utrudnieniem dla stomatologa, natomiast chirurg z pewnością sobie z tym poradzi.

 

Kolejnym wskazaniem są zmiany okołoszczytowe, które muszą być usunięte wraz z zębem, aby nie dochodziło do dalszych zmian w kości. Ponadto zmiany takie w zębach górnych mogą doprowadzić do zniszczenia blaszki oddzielającej jamę ustną od zatoki szczękowej, wtedy należy wykonać tak zwaną „plastykę” aby zamknąć powstałe połączenie. Jest to zabieg niebolesny, niezbyt skomplikowany, ale wymagający praktyki i doświadczenia.

 

Często stomatolodzy sami odstępują od niektórych zabiegów i radzą pacjentowi udanie się do specjalisty chirurga. Jest to postępowanie uczciwe i z korzyścią dla pacjenta, gdyż chirurg, wykona taki zabieg zdecydowanie sprawniej biorąc pod uwagę jego doświadczenie zdobyte w trakcie kilkuletniej specjalizacji. Wizyta u chirurga stomatologa często wiąże się z naszymi wątpliwościami co do bezpieczeństwa przeprowadzonego zabiegu. Od razu czujemy strach przed ewentualnymi powikłaniami. -

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny jak każda inna - uspokajają specjaliści z Dental Prestige. - Podstawą jest wybór dobrej kliniki i zaufanego chirurga stomatologa - dodają.

Jeżeli po raz pierwszy mamy tego typu problem z zębami, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszych, doświadczonych fachowców. Szukając przepytajmy znajomych, zadajmy pytanie na forum, poszukajmy ogłoszeń reklamujących się ośrodków. Zapoznajmy się z ofertą wybranych - czy oferują usługi na najwyższym poziomie, czy wykonują zabiegi z zakresu jaki nas interesuje, jak długo działają na rynku.

 

Już w trakcie wizyty zwróćmy uwagę na zachowanie lekarza - czy wyczerpująco i zrozumiale odpowiada na nasze pytania i czy wzbudza nasze zaufanie. Pamiętajmy o tym, że nie należy bać się chirurga stomatologa, a wręcz przeciwnie, należy zaufać jego doświadczeniu i zdobytej wiedzy podczas specjalizacji i dzięki temu jesteśmy w dobrych i kompetentnych rękach.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Basia

Wyrwany ząb to nie koniec

Wyrwany ząb to nie koniec świata, zawsze można później trochę pieniędzy odłożyć i wszczepić sobie implant. Prawdziwego zęba nic nie zastąpi, ale wizualnie przynajmniej będzie tak samo, jak wcześniej. O dziwo ten zabieg wcale nie jest aż tak inwazyjny, przynajmniej tak wynika z tego, co do tej pory udało mi się wyczytać w internecie. Ktoś z was ma już może taki implant? Czy faktycznie to takie cudo, jak piszą?

0
0
Portret użytkownika Lena

Ja bardzo nie lubię wizyt u

Ja bardzo nie lubię wizyt u stomatologa i staram się robić wszystko, by  ograniczyć je do minimum. Wole więcej zainwestować w profilaktykę, niż potem się stresować u lekarza. Od jakiegoś czasu używam szczoteczkę soniczną i widzę sporą poprawę. Dodatkowo wzbogaciłam codzienną higienę jamy ustnej o irygator do zębów, więc zaden stomatolog mi nie straszny Wink

0
0

Skomentuj