Czym się różni przeziębienie od grypy

Kategorie: 

Źródło: Internet

Grypa bardzo często mylona jest z przeziębieniem. Po objawach można poznać, z którą chorobą mamy do czynienia – np. bóle mięśni i stawów bardzo często występują przy grypie.

 

Dlaczego tak trudno odróżnić przeziębienie od grypy?

Zarówno objawy grypy, jak i przeziębienia są dość podobne. Co więcej, wirusów, które odpowiadają za tzw. objawy grypopodobne jest obecnie ponad 200, więc o pomyłkę naprawdę nietrudno. W każdym przypadku pojawia się katar i kichanie, gorączka, bóle głowy, stawów i mięśni. Stąd też bardzo często pierwsze objawy grypy są lekceważone, a choroba rozwija się pomimo tego, że chory stosuje standardowe leki na przeziębienie.

Najważniejsze różnice między przeziębieniem i grypą

Zarówno grypa, jak i przeziębienie są wywoływane przez wirusy, dlatego ich objawy są podobne. Jednak niektóre symptomy pozwalają na rozpoznanie choroby i wdrożenie skutecznego leczenia. Podstawowe różnice między grypą a przeziębieniem to:

  • grypa rozwija się dość szybko, podczas gdy przeziębienie stopniowo,

  • objawy grypy dokuczają przez długi czas, przeziębienie mija znacznie szybciej,

  • w czasie grypa gorączka przekracza 39stC, a podczas przeziębienie występuje tylko stan podgorączkowy,

  • w czasie grypy pojawiają się dreszcze, ból głowy, stawów i mięśni, a podczas przeziębienia - rzadko,

  • grypie nie zawsze towarzyszy katar,

  • przy grypie często pojawia się suchy kaszel, a przy przeziębieniu kaszel połączony z bólem gardła,

  • dla grypy bardzo charakterystyczne jest silne uczucie rozbicia, które w przeziębieniu tylko lekko odczuwalne,

  • podczas grypy może pojawić się skrajne wyczerpanie,

  • grypie mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak wymioty, bóle brzucha czy zapalenie spojówek.

Źle leczona lub „przechodzona” grypa może powodować groźne dla zdrowia powikłania wynikające z nadkażeń bakteryjnych. Najczęstsze powikłania po grypie to zapalenie oskrzeli lub płuc, zapalenie lub podrażnienie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek. W warunkach szpitalnych grypę można rozpoznać na podstawie badań laboratoryjnych.

Jak leczyć przeziębienie i grypę?

Zarówno grypę, jak i przeziębienie leczy się podobnie. Można stosować leki na przeziębienie, np. przeciwbólowe i przeciwzapalne, rozrzedzające wydzielinę i łagodzące objawy. Jednak w przypadku grypy niezbędne jest pozostanie przez kilka dni w domu oraz zastosowanie leków przeciwwirusowych. Gorączka zwykle ustępuje w ciągu 4-5 dni, ale kiepskie samopoczucie może się utrzymywać nawet przez 2-3 tygodnie. Z tego właśnie względu warto co sezon szczepić się na grypę, co pozwoli uniknąć choroby lub znacznie zmniejszy jej uciążliwość.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj