Czym zajmuje się endokrynolog?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choć praca endokrynologa kojarzy się zazwyczaj wszystkim z badaniem prawidłowości pracy tarczycy to specjalista ten zajmuje się szeregiem dolegliwości związanych z zaburzeniami układu hormonalnego. Zastanawiasz się z jakim problemem należy udać się do endokrynologa? W jakich sytuacjach jego pomoc jest nieoceniona?

 

Kim jest endokrynolog?

Endokrynologia uznawana jest za jedną z najtrudniejszych dziedzin ówczesnej medycyny, lekarze, którzy ukończyli właśnie tę specjalizację na co dzień zajmują się leczeniem schorzeń układu dokrewnego wywołanego nieprawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego.Główną istotą działań endokrynologa jest badanie pracy gruczołów dokrewnych (gruczołów endokrynnych i gruczołów wydzielania wewnętrznego), które odpowiedzialne są za wydzielanie hormonów mających ogromny wpływ na cały organizm. Z tego też względu endokrynolog zajmuje się leczeniem chorób:

- tarczycy (niedoczynności, nadczynności, wolami, guzami, stanami zapalnymi),

- nadnerczy (nadczynność, niedoczynność, inne choroby);

- przysadki mózgowej (nadczynność, niedoczynność, guzy itp.);

- przytarczyc (niedoczynności, nadczynności);

- trzustki, w tym cukrzycy;

- gruczołów płciowych, m.in.: problemów z płodnością, problemów z regularnym miesiączkowaniem itp.;

- pochodzenie androgennego takimi jaki hirustyzm (nadmierne owłosienie ciała), łysienie typu męskiego czy też trądzik.

 

Kiedy udać się na konsultację do endokrynologa? 

Choć chorób wywołanych przez zaburzania układu hormonalnego jest wiele to pacjenci najczęściej uskarżają się na ciągłe zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, senność, wyczerpanie organizmu bez uzasadnionych przyczyn. W przypadku zauważenia niepokojących objawów warto udać się do specjalistycznej kliniki (np. Klinika Babka Medica), której szeroki zakres usług gwarantuje przyszłym mamą kompleksową opiekę. Pamiętaj, że zbagatelizowanie długo utrzymujących się lub co gorsza nasilających się objawów może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Jeżeli coś wzbudza niepokój, nie czekaj tylko czym prędzej skonsultuj swoje obawy z endokrynologiem. Po rozpoznaniu przyczyny występujących dolegliwości specjalista zastosuje odpowiednie leczenie, którego pozytywne rezultaty zauważysz w niedługim czasie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj