Kategorie:
Czyrak jest to obrzęk skórny, który prowadzi do obumierania tkanki. Towarzyszy temu ropna wydzielina i zaczerwienienie. Obrzęk leczy się środkami przeciwzapalnymi i antybiotykami podawanymi punktowo. W przypadku zlewania się mniejszych guzów w jeden, powstaje groźniejsze schorzenie, które jest leczone za pomocą antybiotyku. Gdy dochodzi do rozległych zmian, stosuje się operację chirurgiczną.
Czyrak – charakterystyka
Czyrak jest zakażeniem bakteryjnym powodowanym przez gronkowca złocistego lub paciorkowca. Pojawia się w okolicach mieszka włosowego. Prowadzi do obumierania zarażonych komórek wraz z powstającą ropną wydzieliną. Towarzyszy temu obrzęk i zaczerwienienie. Przebieg choroby jest najczęściej łagodny, czop zazwyczaj pęka samoistnie, zostawiając niewielką bliznę. W przypadku poważniejszego obrzęku, pojawia się czerwony guz o średnicy kilku centymetrów, który jest bolesny w dotyku. Zdarza się też zlewanie mniejszych guzków w jeden – jest to tak zwany czyrak gromadny. Zmiany na skórze zwykle powstają w miejscach owłosionych, takich jak głowa lub nogi. Na czyraka szczególnie narażone są osoby cierpiące na przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, astma czy nowotwór.
Przyczyny powstawania czyraka
Przyczyną powstania czyraka jest zakażenie. Mnogie wystąpienie obrzęków może wskazywać na powstanie innej choroby, takiej jak cukrzyca czy zaburzenia pracy nerek lub wątroby. Nieprawidłowa dieta może też prowadzić do rozwoju schorzenia. Prowadzi bowiem do niskiej odporności organizmu oraz niedoborów witaminowych, które to z kolei zaburzają proces wchłaniania substancji. Stosowanie leków immunosupresyjnych również może prowadzić do powstania obrzęku. Długotrwałe wyniszczenie organizmu przez nowotwór także może skutkować wystąpieniem czyraka. Większe ryzyko zachorowania mają ludzie otyli i alkoholicy.
Jak leczyć czyraka
Diagnostyka czyraka jest bardzo prosta, więc w przypadku pojawienia się obrzęku należy zwrócić się do lekarza rodzinnego. Podstawą jest wywiad na temat dolegliwości, przebytych chorób i przyjmowanych leków. Do postawienia diagnozy konieczne jest też badanie fizykalne, wymaz bakteriologiczny i morfologia krwi. Po ustaleniu rodzaju choroby, lekarz przepisuje antybiotyki oraz stosuje drenaż czyraka. Często podaje się również maść ichtiolową o właściwościach przeciwzapalnych, która hamuje rozwój obrzęku. W przypadku czyraka gromadnego stosuje się terapię antybiotykową na cały organizm. Gdy zmiany są rozległe, przeprowadza się resekcję chirurgiczną. Nie można jej jednak stosować przy obrzęku powstałym w okolicy twarzy.
Nieleczony czyrak może doprowadzić do powikłań w postaci innych chorób, takich jak sepsa lub zapalenie szpiku kostnego. Ponadto w przypadku braku zastosowania terapii antybiotykowej, obrzęk może nawracać ze zwiększoną siłą.
W domowych warunkach można przyrządzać okłady, które zmniejszają rozprzestrzenianie się czyraka i przyspieszają proces gojenia. Pomocnym roztworem jest rywanol lub altacet. Obrzęk czasem pęka samoistnie, pozbywając się wydzieliny ropnej. Należy wtedy użyć spirytusu salicylowego, który odkaża ranę. Na pozostałości po czyraku trzeba przyłożyć opatrunek z dodatkiem antybiotyku.
Zobacz także: Jak leczyć czyraki
Komentarze
Skomentuj