Czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi może być niebezpieczne

Kategorie: 

Źródło: Flickr/J_D_L/CC BY-NC 2.0

Lekarze z Amerykańskiej Akademii Otolaryngologów, specjalizujący się w badaniu chorób ucha i gardła, odradzają stosowanie patyczków higienicznych do czyszczenia uszów. Czyszcząc ucho można bardzo łatwo je uszkodzić, co w rezultacie nie jest niczym przyjemnym.

 

Stosując patyczki do uszu, zamiast usunąć gromadzącą się w uchu wydzielinę, najczęściej przepychamy ją głębiej do przewodu słuchowego. Warto wiedzieć, że woskowina, której próbujemy się pozbyć, odgrywa znaczącą rolę w oczyszczaniu i nawilżaniu kanałów słuchowych oraz zapewnia ochronę przed niektórymi bakteriami i grzybami. Ma też za zadanie zbierać drobinki kurzu i brudu tak, aby nie przedostawały się do błony bębenkowej.

 

Woskowina stanowi także zaporę dla wody, ograniczając jej wpływanie do ucha w czasie kąpieli. Dlatego nie należy pozbywać się jej z kanału słuchowego. Substancja nie tylko czyści uszy, ale chroni je także przed wysychaniem. W większości przypadków jest tak, że samoczynnie wydostaje się z jego wnętrza np. podczas przeżuwania pokarmu.

 

Aby pozbyć się nadmiaru woskowiny, wystarczy przetrzeć wnętrze ucha nawiniętą na palec zwilżoną chusteczką higieniczną. Należy jednak robić to delikatnie. Można tez skorzystać ze specyfików dostępnych w aptekach, mających za zadanie rozpuszczenie woskowiny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika olinka

Niedawno mi to laryngolog

Niedawno mi to laryngolog uświadomił i dlatego zaczęłam do czyszczenia uszu stosować spray fonix, który ma w składzie różne olejki, a szeroka końcówka zapewnia bezpieczeństwo stosowania

0
0

Skomentuj