Czytający w myślach komputer pomoże skomunikować się z pacjentami w śpiączce

Kategorie: 

www.123rf.com

Kanadyjskim naukowcom udało się opracować i stworzyć czytający w myślach komputer, który może pomóc skomunikować się z ludźmi pogrążonymi w śpiączce. Za pomocą neuroobrazowania, naukowcy z University of Western Ontario byli w stanie odczytać ludzkie myśli poprzez monitorowanie aktywności mózgu, gdy uczestnicy badania udzielali odpowiedzi na proste pytania.

 

 

Podczas badania uczestnikom zadano konkretne pytania (np. "Czy jesteś żonaty? lub "Czy masz rodzeństwo?"), po czym poproszono, aby nie udzielać odpowiedzi słownie, a jedynie o niej pomyśleć, koncentrując się na "tak" lub "nie". Obserwując jedynie aktywność mózgu uczestników, naukowcy byli w stanie poprawnie odczytywać poprawne odpowiedzi każdej z tych osób. Większość z nich przekazała swoje odpowiedzi w ciągu trzech pierwszych minut prowadzonej obserwacji.

 

Według naukowców, interpretacja ludzkich myśli na podstawie aktywności mózgu - bez udziału słów, zachowania lub działania człowieka - jest jednym z największych odkryć współczesnej neurologii. Odkrycie może prowadzić do opracowania nadzwyczajnych, nowych sposobów komunikacji z pacjentami przebywającymi w stanie śpiączki. Zdaje sie ono być cenne zwłaszcza dla pacjentów, którzy są w pełni świadomi, ale ze względu na uszkodzenia mózgu, nie są w stanie reagować w żaden sposób. Dla nich istnieje ogromna potrzeba wypracowania alternatywnych metod komunikacji.



Naukowcy obecnie testują tę metodę, próbując skomunikować się z nie reagującymi pacjentami, których stan może być błędnie zdiagnozowany, jako wegetatywny. Mocne strony badanej metody, zwłaszcza łatwość obsługi urządzenia, pewność i szybka reakcja, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo, że tacy pacjenci będą w stanie komunikować się z otoczeniem zewnętrznym, używając do tego jedynie swojego mózgu.

 

Wyniki badań opublikowano pod koniec maja w czasopiśmie The Journal of Neuroscience pod tytułem: "The Brain's Silent Messenger: Using Selective Attention to Decode Human Thought for Brain-Based Communication".

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj