Jak dbać o stetoskop Littmann - serwis i akcesoria

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Każdy model stetoskopu 3M Littmann został zaprojektowany tak, by służyć swojemu właścicielowi latami. Jednak, jeśli chcesz by twoje słuchawki lekarskie były sprawne i funkcjonowały bez zarzutu, należy zadbać o ich regularne czyszczenie i serwisowanie. Tylko wówczas możesz mieć pewność, iż Twój stetoskop zachowa optymalną sprawność akustyczną oraz estetyczny wygląd.

 

Na czas trwania gwarancji wszelkie naprawy są wykonywane bezpłatnie. Z wykluczeniem przypadków, gdzie doszło do umyślnego uszkodzenia mechanicznego. Po zakończeniu okresu gwarancji możesz dopytać o odpłatne serwisowanie.

 

Czyszczenie stetoskopu

 

Należy przeprowadzać je codziennie, wszak stetoskop pozostaje w bezpośrednim kontakcie z wieloma pacjentami. Do dezynfekcji stetoskopu 3M Littmann, producent zaleca aby wykorzystać jedynie szmatkę nawilżoną 70% roztworem alkoholu izopropylowego. W żadnym przypadku nie można zanurzać stetoskopu w żadnych płynach. Ponadto nie można wystawiać go na działanie żadnego procesu sterylizacyjnego. Dla dokładnego oczyszczenia wskazane jest zdjęcie oliwek. Nie wolno wystawiać stetoskopu na nadmierne działanie ciepła ani chłodu oraz rozpuszczalników i olejów.

 

Przewód akustyczny

 

Littmann w większości stetoskopów używa przewodów wykonanych z PCW (polichlorku winylu). PVC to substancja, która pod wpływem długotrwałego kontaktu z lipidami, które znajdują się w ludzkiej skórze, twardnieje. To zjawisko może w konsekwencji uszkodzić nasz stetoskop. Sztywny, twardy przewód może ulec pęknięciu. Przerwanie ciągłości przewodu może doprowadzić do zniszczenia hermetycznego uszczelnienia. Rozszczelnienie umożliwia przenoszenie osłuchiwanych dźwięków i tonów, a tym samym upośledza zdolność akustyczną stetoskopu. Z tego powodu odradzamy noszenie słuchawek lekarskich na nieosłoniętej szyi. Warto zakładać je na kołnierzyk, a zdecydowanie korzystniej będzie jeśli zdecydujemy się na przechowywanie stetoskopu w specjalnym etui. 

 

Wyjątkowe etui na stetoskop jest dedykowane specjalnie dla produktów firmy Littmann. Oryginalne etui Littmann pasuje do wszystkich modeli stetoskopów. Wzór etui jest opatentowany i zastrzeżony - OHIM: 002335851-0001. Etui zostało tak zaprojektowane, by gwarantować bezpieczeństwo przechowywanego w nim stetoskopu. Zewnętrzna usztywniania obudowa etui chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi. W środku produkt posiada miękką wyściółkę, co gwarantuje, iż nasz stetoskop nie ulegnie zarysowaniom. Pokrowiec doskonale chroni stetoskop przed upadkiem, wilgocią i zużyciem. Opakowanie posiada dopracowane detale i podobnie jak stetoskopy Littmann charakteryzuje się wysoką jakością wykończenia.

 

Wymienne akcesoria

 

W zależności od wybranego modelu stetoskopy Littmann posiadają od 2 do 7 lat gwarancji. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż sprzęt w trakcie trwania gwarancji również powinien być serwisowany oraz czyszczony. Gwarancja obejmuje stetoskop jednak akcesoria należy regularnie wymieniać raz na 0,5 roku. Jakie akcesoria możemy dokupić do naszego stetoskopu?

 

Oliwki do stetoskopu

 

Oliwki, są integralną częścią zestawu słuchawkowego. W celu uzyskania optymalnej sprawności akustycznej warto zadbać o dobór oliwki w prawidłowym rozmiarze. Źle dobrany rozmiar oliwki (za mały jak i za duży) będzie pogarszać sprawność akustyczną. Za mała oliwka może wypadać, za duża będzie uciskać przewód słuchowy. Indywidualne dobranie wielkości oliwki do stetoskopu pozwoli na uzyskanie najlepszej sprawności akustycznej. Warto również rozważyć dobór odpowiedniego rodzaju. Firma Littmann dostarcza oliwki miękkie i półtwarde. Dlaczego wymiana oliwek jest tak ważna? Samouszczelniające oliwki mogą magazynować brud oraz wydzielinę z ucha. Dlatego warto systematycznie je czyścic i dezynfekować.

 

Membrana

 

Membrana jest ogromnie ważnym elementem słuchawek lekarskich. Uszkodzenie mechaniczne, przerwanie jej ciągłości może obniżać akustykę stetoskopu. Membrana podobnie jak oliwki powinna być regularnie wymieniana. Przy zakupie koniecznie należy sprawdzić średnicę oraz model naszego stetoskopu. Membrana Littmann może być dostępna w trzech rozmiarach:

- średnica 48 mm pasuje do: Master Cardiology III

- średnica 45 mm pasuje do: Cardiology III (duża), Classic II S.E., Master Classic II, Select

- średnica 33 mm pasuje do: Cardiology III (mała).

 

Możemy zakupić samą membranę oraz w zestawie wraz z ramką/ obwódką. Obwódki na membranę oraz ciepłe obwódki na lejek są również dostępne oddzielnie. Informację jak należy zakładać nową membranę znajdziesz w instrukcji obsługi, może również zapytać o poradę nasz serwis.

 

Identyfikator stetoskopu

 

Firma Littmann zaprojektowała specjalne identyfikatory, by ułatwić identyfikację oraz zapobiec przypadkowym podmianom stetoskopów pomiędzy personelem medycznym. Dostępne identyfikatory są uniwersalne, pasują do każdego modelu stetoskopu Littmann.

 

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://mednova.pl/stetoskopy

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj