Depresja powinna być leczona w zależności od płci – sugerują naukowcy

Image

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Biological Psychiatry dowodzą, że uwarunkowania depresji u kobiet i mężczyzn mogą się różnić, przez co choroba powinna być inaczej leczona. Odkryto, że kobiety z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi mają przeciwne do mężczyzn zmiany w ekspresji 52 genów, odpowiedzialnych za depresję.

 

Depresja może różnić się w zależności od płci – kobiety mają podczas choroby zwiększoną ekspresję genów wpływających na funkcjonowanie synaps i zmniejszoną ekspresję genów wpływających na układ odpornościowy, a mężczyźni zupełnie odwrotnie.

 

Naukowy wykonali badania na 50 mózgach zmarłych osób, które zmagały się z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi (26 mężczyzn i 24 kobiet). Skupiono się na analizie trzech głównych obszarów mózgu, które pomagają w regulacji nastroju – zakrętem obręczy, grzbietowo-boczną korą przedczołową oraz ciałem migdałowatym.

Image

Od lat bada się mózgi osób, które chorowały na depresję, jednak zwykle były to mózgi mężczyzn i nikt nie zastanawiał się, czy choroba ta może inaczej przebiegać u płci przeciwnej. Tymczasem zaburzenia depresyjne dotykają kobiet średnio dwa razy częściej niż mężczyzn. Chociaż może mieć to związek z masą czynników społecznych, kulturowych lub środowiskowych, badania sugerują, że jest to związane także z naszą fizjologią.

 

Wykazano, że terapie tłumiące funkcje immunologiczne mogą być bardziej skuteczne w leczeniu depresji u mężczyzn, natomiast u kobiet powinno się je wręcz stymulować, a nie tłumić. Być może w przyszłości pomoże to w skutecznym leczeniu tej nadal niewystarczająco zbadanej choroby.

 

Ocena: