Depresja przyśpiesza proces starzenia komórek

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Holandii i Stanów Zjednoczonych dowodzą, że depresja przyśpiesza proces starzenia naszych komórek. Według badań laboratoryjnych, komórki u osób chorych są biologicznie starsze niż w przypadku osób zdrowych.

 

Ponad 2 tysiące osób było przedmiotem badań dr. Josine'a Verhoevena z VU University Medical Centre w Holandii oraz amerykańskich naukowców. Ponad jedna trzecia osób była chora na depresję, druga grupa osób o podobnej liczbie doświadczyła silnej depresji w przeszłości, natomiast reszta była całkowicie zdrowa. Uczeni pobrali od uczestników badania próbki krwi, poszukując zmian w komórkach zwanych telomerami. Dokonując pomiarów jej długości można ocenić poziom zestarzenia się komórek.

 

Według przeprowadzonej analizy, osoby chore na depresję oraz te które doświadczyły jej w przeszłości miały znacznie krótsze telomery od osób zdrowych. Różnica ta była widoczna nawet gdy wzięto pod uwagę styl życia, taki jak intensywne picie alkoholu oraz palenie papierosów. Uczestnicy badania o najcięższej depresji mieli najkrótsze telomery.

 

Dr. Verhoeven spekuluje, że telomery skracają się ze względu na reakcję organizmu w trakcie depresji, jednak nie jest to jasne, czy ten biologiczny proces starzenia się jest szkodliwy oraz czy może zostać on odwrócony. Naukowcy obecnie wiedzą, że osoby chore na ciężką depresję są również bardziej podatne np. na raka, cukrzycę, otyłość czy choroby serca.

 

 

Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/health-24897247

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj