Depresja wiąże się ze zmianami w strukturze mózgu, twierdzą naukowcy

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Około 350 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu depresji, a 800 tysięcy z nich umiera każdego roku z powodu nieleczenia swojej choroby. Chociaż naukowcy poczynili znaczące postępy w ciągu ostatnich dziesięcioleci, wiele aspektów choroby pozostaje tajemnicą. Istnieją jednak dowody na to, że depresja jest zaburzeniem neurologicznym, a nie psychologicznym.

 

Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Scientific Reports, depresja wiąże się ze zmianami w strukturze mózgu. W szczególności substancja biała, która zawiera skomplikowane sieci komunikacji nerwowej, jest znacząco zmieniona u pacjentów ze zdiagnozowaną depresją.

 

Przełomowe badanie opiera się na analizie mózgów 3461 pacjentów. Dane zostały pobrane z publicznej bazy danych w Wielkiej Brytanii, która zawiera szczegółowe dane dotyczące zdrowia 500 tysięcy osób.



Zespół naukowców wykorzystał zaawansowaną technikę, zwaną obrazowaniem tensora dyfuzji. Ujawniło to szczegółowy obraz substancji białej, co pozwoliło na doszukanie się małych różnic strukturalnych pomiędzy próbkami.

 

Osoby cierpiące na depresje miały wyraźnie inne struktury w ich substancji białej w porównaniu do osób zdrowych psychicznie. Dokładny mechanizm przyczynowy łączący depresję z tymi różnicami nie jest póki co znany. Nie wiadomo na przykład, czy to depresja powoduje zmiany w mózgu, czy raczej zmiany w mózgu wywołują depresję.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj