Dieta bogata w ryby łagodzi objawy astmy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania kliniczne, prowadzone przez La Trobe University w Melbourne wykazały, że jedzenie ryb może zmniejszyć objawy astmy u dzieci. Do prozdrowotnych ryb zaliczają się m. in. łososie, pstrągi, czy sardynki.

 

Badanie dowiodło, że dzieci chore na astmę, które stosowały zdrową dietę śródziemnomorską wzbogaconą o tłuste ryby, po sześciu miesiącach wykazały poprawę pracy płuc.

„Wiemy już, że dieta bogata w tłuszcz, cukier i sól może wpływać na rozwój astmy u dzieci, a teraz mamy dowody na to, że możliwe jest także złagodzenie objawów astmy poprzez zdrowe odżywianie.” – powiedziała główna autorka badania, Maria Papamichael. – „Tłuste ryby zawierają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne. Nasze badania pokazują, że jedzenie ryb zaledwie dwa razy w tygodniu może znacząco zmniejszyć stan zapalny płuc u dzieci chorych na astmę.”

Badania kliniczne objęły 64 dzieci z Aten w wieku od 5 do 12 lat, które chorują na łagodną odminanę astmy. Naukowcy z Australii i Grecji podzielili dzieci na dwie grupy, a jednej z nich polecili jeść dwa posiłki w tygodniu, które składały się z gotowanych tłustych ryb. Pozostałe dzieci przestrzegały normalnej diety. Eksperyment trwał przez 6 miesięcy.

Wyniki okazały się zaskakujące. Grupa, która spożywała ryby, znacznie zmniejszyła swój stan zapalny dróg oddechowych.

 

Astma jest najczęstszą chorobą układu oddechowego, występującą u dzieci i jedną z głównych przyczyn hospitalizacji w nagłych przypadkach. Nowy, nieinwazyjny sposób na złagodzenie objawów, może okazać się zbawienny dla wielu osób na całym świecie, którzy zmagają się z chorobą.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj