Dieta dopasowana do zegara biologicznego może pomóc w leczeniu cukrzycy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zwykle lekarze zalecają osobom chorującym na cukrzycę typu 2 jedzenie sześciu mniejszych posiłków w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że praktyka ta w większości przypadków jest błędna i może jedynie doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia chorego.

Cukrzyca typu 2 to jedna z najczęściej spotykanych chorób metabolicznych. Na całym świecie choruje na nią ponad 400 mln ludzi. Zwykle lekarze przepisują im leki, które normują poziom cukru we krwi, a także każą przestrzegać konkretnych zaleceń żywieniowych.

Modyfikacje dotyczą na przykład rozbicia trzech dużych posiłków w ciągu dnia na sześć mniejszych. W przypadku zaawansowanej choroby zalecenie to może jednak okazać się niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. W efekcie chorzy przybierają na wadze i zwiększa się ich ryzyko problemów sercowo-naczyniowych.

Ostatnio zespół naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie wysunął hipotezę, że jedzenie zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym może pomóc w lepszej synchronizacji procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Dla większości z nas wiąże się to ze spożywaniem trzech posiłków dziennie. Dzięki temu maleje m.in. zapotrzebowanie na insulinę, ponieważ poziom cukru we krwi nie wzrasta tak często.

Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Danieli Jakubowicz przeprowadził badanie, które potwierdziło, że trzy posiłki dziennie są zdrowsze dla organizmu cukrzyka niż wcześniej zalecane sześć posiłków. Pacjenci zarówno unormowali poziom cukru we krwi, jak i zaczęli tracić zbędne kilogramy.

Dodatkowe zalecenia specjalistów to spożywanie pokarmów z wysokim indeksem glikemicznym we wczesnych porach dnia, wykluczając je po południu. Sukcesywne stosowanie się do zaleceń może znacznie zmniejszyć ilość przyjmowanych zastrzyków insuliny lub nawet całkowicie je wykluczyć.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj