Dieta jako dodatkowe wsparcie w walce z rakiem? Dokonano nowego odkrycia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta nie tylko zapobiega powstawaniu chorób, ale także wspomaga ich leczenie. W ostatnio przeprowadzonych badaniach dowiedziono, że myszy karmione pokarmem o obniżonym poziomie określonego aminokwasu lepiej reagowały na leczenie raka. O jakim związku chemicznym mowa?

Metionina to jeden z podstawowych aminokwasów białkowych. W dużych ilościach występuje m.in. w kazeinie mlekowej, mięsie oraz białku jaj. Metionina jest aminokwasem niezbędnym dla człowieka, biorąc udział w licznych reakcjach metabolicznych. Co istotne, nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć metioniny, więc pozyskujemy ją wyłącznie z pokarmu.

 

Mimo wyżej wymienionych informacji, metionina już od lat 90. intryguje badaczy. Powodem tych kontrowersji było badanie, w którym wykazano, że ograniczone spożycie metioniny wydłużyło życie szczurów laboratoryjnych. Wówczas naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy metionina w określonych przypadkach może działać na niekorzyść naszego zdrowia.

Niektórzy badacze zaczęli badać potencjalną rolę metioniny w leczeniu raka. W końcu odgrywa ona istotną rolę w naszych przemianach komórkowych, co ściśle wiąże się z działaniem leków stosowanych w chemioterapii i radioterapii. Wyniki niektórych badań zaczęły sugerować, że ograniczone spożycie metioniny w naszej diecie może mieć działanie przeciwnowotworowe.

 

W najnowszych badaniach wykorzystano dwa rodzaje odpornych na leczenie ludzkich tkanek nowotworowych, które wszczepiono myszom. Gryzonie karmione dietą o obniżonej zawartości metioniny wykazywały lepszą kondycję zdrowotną – ich guzy rozwijały się wolniej w porównaniu do guzów gryzoni karmionych pokarmem o dużej zawartości metioniny.

 

Następnie naukowcy zastosowali u obu grup gryzoni tę samą chemioterapię – ze zbyt niską dawką leku, aby nie była w stanie wpłynąć na nowotwór. Jednak, według autorów badania, u myszy, które były żywione pokarmem z ograniczoną zawartością metioniny, nastąpiło wyraźne zahamowanie wzrostu guza. W przypadku mięsaka, który nie reagował na radioterapię, sama dieta nie była w stanie zahamować rozwoju guza. Jednak gdy połączono i dietę z ograniczoną zawartością metioniny, i radioterapię, wzrost nowotworu został znacznie spowolniony.

W kolejnej fazie badań wzięli udział ludzie. Naukowcy przez 3 tygodnie karmili 6 zdrowych uczestników dietą o niskim poziomie metioniny. W tym czasie nie wpłynęło to negatywnie na ich metabolizm.

 

Zdaniem naukowców wyniki mogą sugerować, że ograniczone spożycie metioniny może wspomagać leczenie nowotworów. Wnioski te są jednak bardzo świeże, dlatego konieczne będą dokładniejsze badania w przypadku ludzi chorujących na różne rodzaje raka. Być może w innych okolicznościach takie ograniczenia dietetyczne miałyby wręcz odwrotne działanie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj