Dieta ketogeniczna łagodzi stany zapalne mózgu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Badania naukowe dowodzą o nowych właściwościach diety ketogenicznej, która może hamować stany zapalne mózgu. Odkrycia te torują drogę do nowego rodzaju terapii, która może osiągnąć podobne efekty co leczenie farmakologiczne.

 

Dieta ketogeniczna opiera się na zmniejszeniu spożywanych węglowodanów do maksimum na rzecz zwiększenia ilości spożywanego tłuszczu. Oprócz efektów związanych z odchudzaniem, ostatnie badania wskazują na nowe zalety tego rozwiązania.

 

W Medical News Today pisano, że dieta ketogeniczna może wydłużyć życie stosujących ją osób, a także poprawić ich pamięć w podeszłym wieku. Dietę ketogeniczną stosuje się także w przypadku leczenia epilepsji, Alzheimera i Parkinsona.

 

W najnowszych badaniach dowiedziono, że dieta ketogenicza może zmniejszyć zapalenie mózgu. Specyficzny styl odżywiania zmienia metabolizm, czyli sposób, w jaki organizm przetwarza energię. W diecie ketogenicznej ciało zostaje pozbawione glukozy pochodzącej z węglowodanów, więc zaczyna używać tłuszczu jako alternatywnego źródła energii. 

Zespół badawczy pod nadzorem dr Raymonda Swansona, profesora neurologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, odtworzył efekt stosowania diety ketogenicznej przy zastosowaniu cząsteczki zwanej 2-dezoksyglukozą (2GD).

 

Cząsteczki 2DG zatrzymywały glukozę i stwarzały stan ketogenny u gryzoni ze stwierdzonym zapaleniem mózgu. Dzięki temu działaniu zapalenie uległo drastycznej redukcji – prawie do zdrowego poziomu. 

 

„Jesteśmy zaskoczeni wielkością naszego odkrycia” – twierdzi dr Swanson – „Stan zapalny jest zależny od wielu różnych czynników, a tak duży efekt przy manipulowaniu tylko jednym z nich wydaje się być dużym sukcesem”.

„Dieta ketogeniczna jest trudna do zastosowania, szczególnie u osób, które są ciężko chore. Naszym celem jest stworzenie leku, które będzie oferował te same efekty zdrowotne bez konieczności stosowania diety.” – podkreślają naukowcy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj