Dieta matki podczas ciąży ma ogromny wpływ na przyszłe zdrowie psychiczne jej dziecka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania sugerują, że bogata w składniki odżywcze dieta matek podczas ciąży może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera u ich dzieci, gdy te w przyszłości osiągną już sędziwy wiek. Jakie pokarmy są najbardziej pożądane? Przede wszystkim te bogate w białko, czyli mięso, ryby, jaja oraz nabiał. Wszystkie te produkty spożywcze łączy jeden ważny składnik odżywczy – cholina.

 

W ramach badań naukowcy wyhodowali genetycznie modyfikowane myszy, które były predysponowane do rozwoju choroby Alzheimera. Ciężarnym gryzoniom podawano cholinę, a następnie obserwowano efekty u ich potomstwa. Okazało się, że myszy, których matki posiadały dietę bogatą w cholinę, rozwijały znacznie mniej zmian w mózgu spowodowanych chorobą Alzheimera, gdy osiągnęły już sędziwy wiek. Ochronne działanie matczynej suplementacji choliny utrzymywało się u gryzoni jeszcze przez wiele pokoleń, mimo że potomstwo już jej nie spożywało.

 

Cholina jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który organizm potrzebuje do wielu funkcji, m.in. we wczesnym rozwoju mózgu i jego struktury komórkowej. Ludzkie ciało może tylko częściowo samodzielnie syntezować cholinę, resztę czerpiemy z konsumowanego pożywienia. Niedobór choliny w diecie matek może prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju płodów. Jakie pokarmy zawierają cholinę? Są to przede wszystkim mięso, ryby, jaja oraz nabiał, ale także soja, warzywa kapustne, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz nasiona.   

Choroba Alzheimera jest główną przyczyną demencji, która stopniowo niszczy zdrowie poznawcze człowieka. Zaburza u człowieka myślenie, zapamiętywanie, podejmowanie decyzji oraz odczuwanie emocji. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie jest około 50 mln osób z demencją, z których około 60-70% boryka się z chorobą Alzheimera. Eksperci przewidują, że do 2050 roku liczba ta będzie wynosić już ponad 300 mln ludzi.

 

Chociaż wiek jest najbardziej znaczącym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera, to istnieją dowody na to, że także genetyka oraz styl życia odgrywają w niej znaczną rolę. Badania sugerują, że także dieta ma znaczny wpływ na rozwój choroby lub jej zapobieganie. Dlatego warto pomyśleć o sobie samym, jak i o naszych bliskich i zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Zdrowa

W pełni zgadzam się z tym

W pełni zgadzam się z tym artykułem. Mało mam ma jeszcze pełną świadomość tego, jak ważne jest zbilansowane żywienie nie tylko maluszka po urodzeniu, ale i w czasie „błogosławionym”. Osobiście każdej znajomej polecam naprawdę zagłębić się w temat, bo dobre decyzje mogą procentować latami. 

Dla przykładu, uwielbiane przez wszystkich owoce mogą być niewskazane w ciąży, na przykład, gdy spożywane są alergeny. Szczególną uwagę należy zwracać także na kraj pochodzenia, bo te egzotyczne owoce lubią być „pryskane” :/

0
0

Skomentuj