Dieta może spowolnić proces starzenia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania kliniczne wykazały, że wstrzemięźliwość od jedzenia przez całe pięć dni w miesiącu może pomóc zapobiegać lub leczyć choroby związane z wiekiem, takie jak cukrzyca i choroby układu krążenia.

 

W poprzednich eksperymentach na gryzoniach i ludziach, naukowcy doszli do wniosku, że poszczenie ma kilka pozytywnych skutków dla zdrowia, poza redukcją tkanki tłuszczowej i poziomu insuliny we krwi. Jeden z najbardziej znanych programów, to dieta 5:2, która pozwala pięć dni w tygodniu jeść normalnie, a przez kolejne dwa ogranicza spożycie kalorii do 500-600. Stanowi to około jedną czwartą całkowitej ilości dziennego spożycia kalorii.

 

W trakcie stosowania ograniczonych posiłków zaleca się spożywanie produktów o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, o jednoczesnej niskiej zawartości węglowodanów oraz białek, co ma przyczynić się do odnowy organizmu oraz spalenia zgromadzonego tłuszczu.

Badacze poinformowali, że myszy poddane tej diecie wykazywały pozytywne efekty, przede wszystkim niższy poziom cukru we krwi oraz mniejszą tendencję do posiadania guzów. U ludzi wykryto za to spadek ciśnienia krwi, zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej oraz spadek obwodu pasa.

 

Jednak podczas trzymiesięcznego badania niemożliwe jest ustalenie, czy dieta jest w stanie zwiększyć długość życia ludzi, co zaobserwowano u myszy, które żyją krótko. Stwierdzono za to, że dieta ta jest doskonałą profilaktyką dla chorób takich, jak cukrzyca i choroby układu krążenia. W przyszłych badaniach zespół ma nadzieję ustalić, czy ich program żywieniowy może pomóc ludziom, którzy już posiadają cukrzycę lub są do niej predysponowani.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj