Dieta niskowęglowodanowa może dawać poczucie euforii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niektórzy ludzie na diecie o bardzo niskiej zawartości węglowodanów twierdzą, że odczuwają stan podobny do euforii, mają czysty umysł i tracą apetyt. Mała ilość węglowodanów w diecie może mieć efekt podobny do zażycia GHB – anestetyku nazywanego ciekłą ekstazą.

 

 

Ograniczenie węglowodanów do bardzo niskiej zawartości, odpowiadającej na przykład jednej filiżance ryżu albo dwóm kromkom chleba, to około 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Ciało zużywa wówczas większość rezerw glukozy i pobudza organizm do pożytkowania zapasów tłuszczu.



Kwasy tłuszczowe, które docierają do wątroby są przekształcane w acetylooctan – doskonałe paliwo metaboliczne. Zdrowa wątroba przekształca większość acetylooctanu w bardziej stabilną substancję, zwaną kwasem 3-hydroksymasłowym, który odpowiada za euforyczne doznania.

 

Kwas 3-hydroksymasłowy jest bardzo podobny do GHB, działając psychoaktywnie. Co więcej, GHB posiada wiele niepożądanych efektów ubocznych, mogąc powodować napady padaczkowe, a nawet śmierć. Natomiast w przypadku kwasu 3-hydroksymasłowego póki co nie stwierdzono żadnych szkodliwych efektów ubocznych.

 

Warto jednak pamiętać, że długotrwałe ograniczenie węglowodanów jest szkodliwe dla zdrowia. Skutkuje ono utratą wapnia z kości, zwiększonym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych, a także ociężałością umysłową.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj