Dieta obfita w warzywa i owoce może łagodzić objawy stwardnienia rozsianego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa oraz pełne ziarna może znacznie zmniejszyć niektóre objawy stwardnienia rozsianego – dowodzą najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Neurology.

 

Ludzie ze stwardnieniem rozsianym często starają się znaleźć sposób na to, aby opóźnić wystąpienie niepełnosprawności. Naukowcy twierdzą, że pomóc w tym może zdrowa dieta, oparta na owocach, warzywach oraz produktach pełnoziarnistych.

 

Do opracowania wyników badacze przeanalizowali kwestionariusze wypełnione przez prawie 7 tysięcy osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Uczestnicy udzielali informacji na temat swojego stylu życia, wagi, aktywności fizycznej, uzależnień oraz objawów stwardnienia rozsianego, jakich doświadczali w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Badacze odkryli, że osoby deklarujące najbardziej zdrowe odżywianie aż o 20% rzadziej cierpiały na poważną niepełnosprawność w przeciwieństwie do osób, które odżywiały się niezdrowo. Kolejną przewagą osób z pełnowartościową dietą było o 50% rzadsze doświadczanie depresji, o 30% rzadsze występowanie zmęczenia oraz o 40% rzadsze odczuwanie bólu spowodowanego chorobą.

 

Mimo wszystko autorzy badania informują, że ich wyniki nie mogą być w 100% miarodajne, ponieważ ich próbkę badawczą stanowili w większości biali ludzie w podeszłym wieku, którzy zostali zdiagnozowani średnio 20 lat temu. Drugim ograniczeniem badania jest brak wglądu w to, jak zdrowa dieta wpłynie na stwardnienie rozsiane w przyszłości. Mimo wszystko możemy mieć pewność, że zdrowe odżywanie nigdy nam nie zaszkodzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj