Dieta śródziemnomorska może zapobiegać depresji

Kategorie: 

Źródło: pexels.com

Badanie opublikowane w czasopiśmie Molecular Psychiatry pokazuje wyraźny związek między ryzykiem rozwoju depresji a jakością diety. Przeanalizowano 41 innych badań, z których cztery dotyczyły związku między dietą śródziemnomorską a ryzykiem depresji wśród 36 tys. dorosłych żyjących we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Hiszpanii.

 

Naukowcy odkryli, że osoby, których dieta opiera się na produktach wykorzystywanych w kuchni śródziemnomorskiej, mają 33% niższe ryzyko zachorowania na depresję w porównaniu do osób niestosujących tych produktów.

Dieta śródziemnomorska koncentruje się przede wszystkim na produktach roślinnych – warzywach, owocach, roślinach strączkowych i orzechach. Oprócz tego wskazane jest spożywanie ryb, owoców morza, a jedzenie czerwonego mięsa jest ograniczone do kilku razy w miesiącu. Ponadto, umiarkowane spożycie czerwonego wina, regularne ćwiczenia i zastąpienie masła zdrowymi olejami i solą z ziołami i przyprawami są również ważnymi cechami tej diety.

Zdaniem naukowców, dieta może wpływać na zdrowie psychiczne, ponieważ pozytywnie wpływa na inne przypadłości, takie jak stany zapalne, nadciśnienie, a także insulinooporność. Dieta śródziemnomorska jest bogata w przeciwutleniacze i substancje przeciwzapalne, co ochrania mózg.

 

Co więcej, ostatnie badania wskazują również na znaczenie diety w tworzeniu się neuronów w hipokampie, części mózgu związanej z nastrojami. Ponadto, dieta wpływa pozytywnie na mikroflorę jelit, co również może mieć wpływ na cały organizm.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj