Dieta śródziemnomorska uzupełniona o oliwę z oliwek zapobiega nowotworowi piersi

Kategorie: 

dreamstime.com

Dieta ta oparta jest na spożywaniu dużych ilości produktów roślinnych, owoców morza, ryb oraz oliwy z oliwek. Naukowcy z Uniwersytetu Nawarry udowodnili jej skuteczność w zapobieganiu nowotworowi piersi. W najnowszym badaniu uwzględniono dane pochodzące od 4282 kobiet w wieku 60 do 80 lat, podaje Zee News

 

 

Uczestniczki badania podzielono na trzy grupy. W pierwszych dwóch grupach były kobiety, które stosowały się do diety śródziemnomorskiej, uzupełniając ją o oliwę z oliwek lub orzechy. Zobowiązano je do spożywania 1 litra oleju na tydzień lub 30 gramów mieszanki orzechów dziennie. Trzecia grupa była kontrolna, a kobiety pozostawały jedynie na diecie o niskiej zawartości tłuszczu. 

 

Badanie trwało od 2003 do 2009 roku. W tym czasie wśród uczestniczek badania wystąpiło 35 przypadków nowotworu piersi. Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że dieta śródziemnomorska, uzupełniona o oliwę z oliwek o 68% zmniejszała ryzyka zachorowania na raka piersi w porównaniu z grupą kontrolną. Jedzenie orzechów tylko nieznacznie zmniejszało ryzyko wystąpienia nowotworu piersi. 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj