Dietetycy twierdzą, że olej kokosowy wcale nie jest taki zdrowy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czy olej kokosowy jest zdrowy? W ostatnich latach, ten rodzaj tłuszczu roślinnego zyskał popularność z powodu korzyści zdrowotnych. Jednak niedawno naukowcy odkryli, że olej kokosowy może być wręcz szkodliwy dla zdrowia, ponieważ składa się głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą powodować chorobę wieńcową.

 

Pomimo kontrastujących twierdzeń, 72% Amerykanów nadal uważa olej kokosowy za „superfood”, czyli odżywcze i zdrowe pożywienie. To samo badanie wykazało, że tylko 32% ekspertów w dziedzinie zdrowia uważa, że ​​olej kokosowy jest zdrowy.

 

Problem oleju kokosowego wynika z faktu, że jest to tłuszcz nasycony. Zdaniem dietetyk Mary Donkersloot, łyżka oleju kokosowego zawiera 12 gramów nasyconego tłuszczu. Dietetycy ostrzegają, że tłuszcze nasycone mogą prowadzić do wzrostu poziomu złego cholesterolu i zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

American Heart Association zaleca utrzymanie spożycia tłuszczów nasyconych poniżej 13 gramów dziennie. Amerykańskie Biuro ds. Zapobiegania Chorobom i Promocji Zdrowia uważa, że tłuszcze nasycone powinny wynosić 10% dziennego spożycia kalorii.

 

Olej kokosowy posiada jednak pewne właściwości prozdrowotne. Może pomóc w utracie wagi, poprawić wygląd skóry i włosów, usprawnić funkcjonowanie mózgu oraz poprawić zdrowie jamy ustnej. Naukowcy zalecają więc umiarkowane spożywanie oleju kokosowego, bądź używanie go do pielęgnacji ciała.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Gibki

Jest też takie, że lekarstwo

Jest też takie, że lekarstwo od trucizny dzieli dawka. A swoją drogą, artykuł powiela bzdury. 

0
0

Skomentuj