Dlaczego ból stawów związany jest ze zmianami pogody?

Kategorie: 

www.123rf.com

Powszechnie uważa się, że bolące kości i stawy pomagają przewidzieć zmiany pogody. Naukowcy postanowili zbadać, czy warunki meteorologiczne mają wpływ na wzrost bólu w stawach - jak podaje Perth Now. Już Hipokrates zauważył, że niektóre choroby mają charakter sezonowy. Uwagi o tym fenomenie znajdziemy również w medycynie chińskiej. Nie bez powodu nazwali reumatyzm "chorobą wiatru i wilgoci".


Niektórzy współcześni lekarze uważają, że cały problem tkwi w głowie pacjenta. Według nich chory po prostu wierzy, że ze względu na pogodę i swój stan zdrowia - ich ból stawów będzie się poglębiał. Tymczasem dowiedziono, że zmiany w temperaturze i ciśnieniu naprawdę wzmagają bóle w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. To samo dotyczy bólu głowy i zębów, bólu pleców, nerwobólów nerwu trójdzielnego, dny moczanowej i fantomowych bólów kończyn i zębów.


Zgodnie z teorią, odpowiedzialny jest za to spadek ciśnienia atmosferycznego, który może poprzedzać nagłe załamania pogody. Według profesora z Harvardu Robert Jamison, w takich warunkach zmienia się ciśnienie w stawach, naciskając na otaczające nerwy i tkanki i w efekcie powodując ból. Dlatego, w określonych warunkach pogodowych u niektórych ludzi w stawach gromadzi się płyn.


Lekarze zauważyli również, że chłodna pogoda zwiększa ryzyko udaru, zawału serca i nagłej śmierci osób cierpiących na choroby serca. Prawdopodobnie w niskiej temperaturę krew gęstnieje, a naczynia krwionośne się zwężają.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Glupoty

Co za glupoty z tymi teoriami

Co za glupoty z tymi teoriami o wierzeniu w bol przy zmianie pogody. Nigdy o tym nie slyszalem dopoki nie wylecialem do Grecji i w okresie ziomowym kiedy wilgotnosc jest bardzo wysoka nie zaczely mnie stracznie bolec miesnie i sciegna. Dodatkowo kilka osob w tym samym okresie skarzylo sie na takie same bole. Zaczalem szukac przyczyny i tylko zmiana pogody jest wspolnym ogniwem bólu. Rozciagam sie regularnie nic to nie pomaga przy tej pogodzie. Raczej nie jest to tylko wilgotnosc bo w Anglii jest prawie 2x wieksza i nie mialem takich bóli.

0
0
Portret użytkownika Betelgeza

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja zdecydowanie przeszkadza w oglądzie całości. Lekarze zdecydowanie powinni się kolegować z fizykami i chemikami.

0
0

Skomentuj